Zobrazit menuSkrýt menu

Rodiče sdílejí fotky dětí, ty se pak kvůli zdánlivě nevinným snímkům stávají obětí šikany

Publikováno: 29. 10. 2019, aktualizováno: 29. 10. 2019 | Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz

Dětem vadí, když rodiče umisťují jejich fotografie na sociální sítě, aniž to řeknou. Vnímají je jako ponižující a urážlivé. V dosud největším průzkumu na tohle téma to uvedly tři tisíce školáků. Kvůli zdánlivě nevinným snímkům se stávají obětí šikany – zároveň fotky mnohdy končí v zahraničí.

"Nechtějí, aby na sociálních sítích figurovala jejich fotografie, když jim bylo třeba pět let. Problém je, že řada rodičů nechce ty fotky na žádost dětí odstranit," řekl spoluautor průzkumu Kamil Kopecký z projektu E-Bezpečí Univerzity Palackého v Olomouci. V těchto případech ale dítě podle českého práva nezmůže nic. Také o tom debatují s učiteli i rodiči odborníci z úřadu pro kybernetickou bezpečnost. "V pozadí bývá něco, co může dítě identifikovat. Cíleně si může tohle dítě nebo rodinu vyhledat," upozornila na detaily, které mnohdy vedou k odkrytí identity dítěte či prostředí, v němž se nachází, Petra Sobková z Národního úřadu kybernetické bezpečnosti. Právě takto chybuje i polovina rodičů v Česku.

Celý text a reportáž naleznete zde: https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/2960924-rodice-sdileji-fotky-deti-ty-se-pak-kvuli-zdanlive-nevinnym-snimkum-stavaji-obeti

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS