Zobrazit menuSkrýt menu

Roční volno učitelů má zabránit vyhoření, na tvůrčí pauzu však chybí lidé

Publikováno: 5. 8. 2019, aktualizováno: 5. 8. 2019 | Zdroj: idnes.cz

Kantoři by si mohli od učení odpočinout. Ve Sněmovně leží návrh na takzvaný sabatikl - desetiměsíční tvůrčí volno jako prevence proti vyhoření. Učitelé by se během deseti měsíců vzdělávali a nárok na takové volno by měli jednou za deset let. Návrh hnutí STAN má však několik ale, naráží hlavně na málo peněz a lidí.

Každých deset let má mít učitel možnost odpočinout si od učení, jsou přesvědčeni poslanci hnutí STAN. Už na podzim by rádi v Poslanecké sněmovně prosadili zavedení takzvaného sabatiklu. Pokud se jim to povede, budou mít učitelé ze základních či středních škol po deseti letech praxe ze zákona nárok na to, aby byli na pololetí nebo celý školní rok uvolněni z vyučování. „Je to volno pro vlastní vzdělávání. Strávit by je mohli například kurzy na vysoké škole,“ vysvětluje Věra Kovářová (STAN). Od sabatiklu si slibuje zvýšení kvality učitelské práce i prestiže profese, fungovat má i jako prevence syndromu vyhoření.

Ministerstvo školství není proti, ale ani pro. Podle mluvčí Anety Lednové je v době, kdy si školy stěžují, že učitelé nejsou, nevhodně načasovaný. Sabatikl zatím znají učitelé na vysokých školách. Tvůrčí volno, během nějž jsou osvobozeni od pedagogických povinností na škole, si berou zpravidla ve chvíli, kdy se potřebují plně soustředit na svou vědeckou práci.

V Poslanecké sněmovně teď čeká na projednání zákon, který by jej zavedl i na základních a středních školách. Projde-li, bude mít učitel po deseti letech praxe nárok na pět až dvanáct měsíců placeného volna od školy. Zákon, který připravilo hnutí STAN, počítá s tím, že tento čas učitelé využijí především ke vzdělávání ve své profesi. Poslankyně Věra Kovářová (STAN), která jej připravila, si slibuje například to, že perspektiva tvůrčího volna přiláká do škol mladé lidi. Má pomoci také s prevencí syndromu vyhoření, kterým podle výzkumu Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy trpí každý pátý učitel. Návrh hnutí STAN má však několik ale. Naráží na nedostatek peněz a lidí. Jasné není ani to, kdo a v čem by učitele na sabatiklu vzdělával. „Je to zatím začátek, že je to dobrá myšlenka, jsme si ověřili v diskusích s odborníky. Detaily vyřešíme, než se o zákonu bude hlasovat,“ říká Věra Kovářová. Na zbytek podle ní bude dost času díky dlouhému přechodnému období.

Celý článek najdete zde: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/sabatikl-tvurci-volno-ucitele-skolstvi-rozpocet-nedostatek-miliardy.A190716_151140_domaci_brzy?

Související články na portálu Šance Dětem

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS