Zobrazit menuSkrýt menu

Říkat si o peníze není příjemné, mít při rodičovské další dvě práce ale také ne

Publikováno: 26. 11. 2019, aktualizováno: 2. 12. 2019 | Zdroj: wave.rozhlas.cz

Narození dítěte se u mnohých rodičů pojí také s tím, že poprvé žádají zaměstnavatele nebo stát o dávku, na kterou mají nárok. Jedná se o takzvanou mateřskou, odborně peněžitou pomoc v mateřství, a takzvaný rodičovský příspěvek. Od čeho se odvíjí jejich výše a jak se s takovou dávkou dá vyjít?

Marie i Tereza se staly matkami těsně po škole nebo při doktorském studiu, takže se musely hned od začátku vyrovnávat s nízkou mateřskou a zjišťovat, jak požádat o rodičovský příspěvek, tak aby to bylo výhodné. Podělily se tak o pár rad, kde mohou nastávající rodiče najít relevantní informace. Jsou to stránky Ministerstva práce a sociálních věcíÚřadu práce a České správy sociálního zabezpečení. Nejjistější je ale nakonec konzultace individuální situace přímo s úředníky na vaší pobočce České správy sociálního zabezpečení.

Shodují se také na tom, že pokud by byl jejich příjem omezen pouze na příspěvek od státu, nemohly by s ním vyjít. Marie si při péči o dítě přivydělává, ale jedním dechem dodává, že by to neměla být norma. Ačkoli má svou práci ráda, tak potřeba pracovat i v jejím případě nezávisí až tak na její vůli, ale významně k tomu přispívá i fakt, že příspěvky od státu nevystačí na pokrytí základních potřeb.

Jak přemýšlí o tom, že jsou finančně závislé na partnerovi? Co všechno z výbavy na dítě lze vyměňovat? Jak se na tuto situaci připravit a jak si dobře rozdělit finance v domácnosti, tak aby se příjmová nerovnost nepromítala negativně do vašeho vztahu s partnerem? Poslechněte si další díl magazínu Houpačky, tentokrát o financích na mateřské a rodičovské: https://wave.rozhlas.cz/rikat-si-o-penize-neni-prijemne-mit-pri-rodicovske-dalsi-dve-prace-ale-take-ne-8112502

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS