Zobrazit menuSkrýt menu

Reforma psychiatrie je v běhu

Publikováno: 28. 1. 2019, aktualizováno: 28. 1. 2019 | Zdroj: zdravotnickydenik.cz

„Máme teď o psychiatrických nemocnicích detailní přehled a je to třaskavý materiál. Chceme s ním ale pracovat opatrně. Opravdu není možné teď polovinu z nich uzavřít,“ říká v obsáhlém rozhovoru pro Zdravotnický deník docent Martin Anders, předseda Psychiatrické společnosti ČLS JEP. Když jsme s ním hovořili před zhruba před 2,5 lety, tvrdil, že psychiatrická reforma je jako yetti – všichni o ní mluví, ale ve skutečnosti ji ještě nikdo neviděl. Dnes už to neplatí.

Reforma dostala spád. Vznikají centra duševního zdraví, psychiatrické nemocnice se připravují na svoji přeměnu, posilováno je financování akutní psychiatrie. „Velkou roli v reformě hrají evropské fondy, které jsou vlastně ‚nezastavitelné,‘ musí se hlídat plnění cílů, jsou tam popsané odpovědnosti, stanoveny termíny,“ vysvětluje docent Anders jeden z důvodů, proč se postupuje na české poměry docela rychle. V rozhovoru nás provází hlavními body reformy i jejími úskalími, otevřeně hovoří o jejím personálním zajištění, roli praktických lékařů. Zaměřili jsme se pak na pacienty se schizofrenií, dostupnost nových léků, destigmatizaci duševních nemocí i psychiatrie samotné a dokonce i na téma „návodnosti“ u sebevražd.  „Klasická psychiatrie se skoro ztrácí,“ postěžoval si mj. také Martin Anders. Proč? To už se dozvíte v dalším textu…

 

V minulém roce byla otevřena první centra duševního zdraví. Nyní ministerstvo vyhlásilo, že do července bude spuštěno 15 dalších center. Byl to loni zlom, od kterého i veřejnost vidí, že skutečně začala psychiatrická reforma?

Centra se začala prosazovat do praxe a to je důležitý mezník. My, kteří se na celé reformě podílíme, ale víme, že je to relativně malá část reformy, a že nás čeká ještě spousta neviditelné práce v pozadí, která se tak dobře neprodává, protože je plná úmorné dřiny. Dosud se opravdu o reformě mluvilo a ještě jí nikdo neviděl. Centra jsou konečně něčím hmatatelným. Mohou tvořit první ostrůvky pozitivní deviace, dobré praxe. První čísla, která máme z CDZ na Praze 8 (Centrum duševního zdraví – pozn. redakce), jsou impozantní, u klientů tohoto centra ukazují zkracování počtu hospitalizačních dnů. Efekt je tedy měřitelný a my se na měření v reformě hodně zaměřujeme. Jsme si vědomi, že budeme pod velmi přísným drobnohledem, proto chceme použít nástroje, s jejichž pomocí budeme hodnotit efektivitu jednotlivých intervencí. Tyto intervence samozřejmě nejsou levné, protože pracujeme s lidskými zdroji a personálními náklady. Možná bude nový systém stát více, než ten současný. Bude ale kvalitnější a klientům umožní lepší život.

 

Celý článek naleznete zde: http://www.zdravotnickydenik.cz/2019/01/reforma-psychiatrie-uz-neni-jako-yetti/

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS