Zobrazit menuSkrýt menu

Raději hluk o přestávkách. Školy čím dál častěji zakazují mobilní telefony

Publikováno: 30. 11. 2018, aktualizováno: 30. 11. 2018 | Zdroj: seznamzpravy.cz

Stále více škol přistupuje k omezení užívání mobilních telefonů i během přestávek. Podle některých pedagogů to s sebou znovu přineslo určité tradiční problémy v chování a konflikty. Ty přesto vnímají jako menší zlo než přehnané užívání technologií.

Ředitelé hned několika základních škol popisují nezávisle na sobě stejnou scénu, kterou zažívali o přestávkách mezi vyučováním. Zvonek zvoní. Učitel ukončuje hodinu. Většina žáků okamžitě sahá pro telefon. Někteří si otevřou sociální síť, jiní píšou zprávy – třeba i kamarádům, kteří s nimi sedí v lavici. Další rozehrají na displeji hru. "Normální je, že se děti spolu o přestávkách baví. Najednou bylo ale ticho," popisuje zážitek ředitelka Základní školy v pražském Slivenci Ivana Rosová.

Je už řada škol, které to vyřešily po svém – rozšířily ustanovení školního řádu a zakázaly dětem mobily používat. Po čase se zjistilo, že s mobily zmizel i klid o přestávkách. Ale pro pedagogy je to menší zlo než "mobilní" ticho. "Zvoní. Hurá, přestávka. Baví se spolu, dělají blbosti. Zkrátka to, co k té přestávce patří. Ale hlavně nemají nos zabořený zase v mobilu," říká ředitelka Rosová, jak se po zákazu techniky situace ve škole změnila. Slivenecká škola rozšířila školní řád o zákaz mobilů na začátku loňského září. Ředitelé však vzpomínají, že týdny bezprostředně po zákazu byly složitější. Učitelé museli znovu nastavit mantinely přiměřeného chování. Pražská Základní škola a Mateřská škola Bílá řešila po zákazu mobilních telefonů i několik konfliktů mezi žáky, některé z nich směřovaly i k šikaně. "My jsme to vyhodnotili tak, že to pravděpodobně bylo v důsledku zákazu mobilních telefonů," popisuje situaci z loňského podzimu ředitel školy Martin Molčík. "Pokud ale o tom problému víte, můžete s ním pracovat. My jsme ty případy přes metodiky prevence a třídní učitele vyřešili a dnes se už téměř žádné problémy neobjevují," dodává.

Zákaz se prý osvědčil i v jedné z prvních škol, která ho do školního řádu uvedla. Na základní škole v moravskoslezské Stonavě k němu ředitel Zdeněk Lusk sáhl už v roce 2016. Od té doby spolu žáci podle něho nejen více komunikují, ale jsou i v hodinách soustředěnější a samostatnější. "Před třemi roky jsme dělali mezi rodiči anketu a nikdo nebyl proti," vzpomíná Lusk. "Inspirovala nás k tomu škola v Norsku, kde jsme byli předtím v rámci přeshraniční spolupráce. Navíc máme partnerskou školu i v Polsku, která také už dříve zakázala mobilní telefony," dodává. Podle školního psychologa Jana Mareše by ale školy k mobilním technologiím neměly přistupovat pouze restriktivně. " Ředitelé by jejich používání neměli zakazovat, ale naopak se naučit je využít," říká. "Věřím, že některé školy nemají vůbec problém s používáním mobilních telefonů, naopak je dokážou využívat ve výuce. My jsme velmi dobře technicky vybaveni počítači a tablety, ale zkrátka nechceme, aby děti svá zařízení používaly o přestávkách," reaguje na to ředitel Základní školy a Mateřské školy Bílá Martin Molčík.

Celý článek najdete zde: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/skoly-zakazaly-mobilni-telefony-zjistily-ze-deti-spolu-kvuli-nim-prestaly-mluvit-61458

další zprávy z médií

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS