Zobrazit menuSkrýt menu

První dětský lůžkový hospic vznikne v Brně

Publikováno: 13. 2. 2019, aktualizováno: 13. 2. 2019 | Zdroj: brnensky.denik.cz

V Brně vznikne Dům pro Julii, první lůžkový hospic pro děti v České republice pečující o nevyléčitelně nemocné pacienty. Organizací, které těmto dětem pomáhají, je ale stále málo.

Sedmiměsíční Julie zemřela před několika lety v nemocnici na zánět mozkových blan, pneumokokovou meningitidu. "Oddělení, které ve vypjatých, život ohrožujících případech funguje bezchybně, není absolutně připraveno na komunikaci a pomoc rodinným příslušníkům," svěřila se matka malé Julie Petra Trnková. Po její dceři je pojmenovaný první lůžkový hospic pro děti a mladé do osmnácti let, který vznikne v Brně. S plánem na jeho vznik přišla Brňanka Radka Vernerová. Zjistila totiž, že podobné zařízení v České republice chybí, a rozhodla se to napravit, aby v nejtěžších chvílích pomohla lidem ve stejné situaci. "Julinčin příběh je ukázkou, do jaké situace se mohou rodiny dostat. Každý příběh je jiný, ovšem společného mají mnoho," řekla.

Dům pro Julii poskytne lůžkové služby pro nevyléčitelně nemocné děti a čtyřiadvacetihodinový dohled odborníků. "Srdcem našeho projektu je domov, útočiště, klidné a přátelské zázemí pro naše pacienty a jejich rodiny," popsala Vernerová. Stavba hospicu v Kociánce má stát osmdesát milionů korun. Peníze vybírají zástupci nadačního fondu Zerafa pomocí veřejné sbírky i přes nadační obchod. Zatím mají devět set tisíc korun. Lidé mohou také darovat i věci či služby. "Momentálně by nám velmi pomohlo sehnat kancelářské vybavení," přiblížila Vernerová. Pomoci může i projekt Vy rozhodujete, my pomáháme. Pokud Dům pro Julii vyhraje, získá třicet tisíc korun. Hlasovat pro něj mohou lidé v obchodních domech Tesco ve Skandinávské a Bělohorské ulici v Brně.

"Hospice jsou velmi užitečné. Podobné situace zvládají rodiče velmi těžko. Místo aby se naprosto zhroutili, podpoří je v tom, aby měli více síly se k osudové ráně stavět," řekl primář psychologického oddělení Vojenské nemocnice Brno Jiří Brančík. Nevyléčitelně nemocné pacienty v dětské nemocnici v Brně podporuje Centrum provázení. "Napomáhá rodinám v jejich složité životní situaci," vysvětlil mluvčí Fakultní nemocnice Pavel Žára. Nedostatek lůžek dětskou nemocnici netrápí. Fakultní nemocnice přesto podporuje vznik hospiců. "Rozšíří se tím péče o nemocné či trvale nemocné," dodal Žára. V nemocnici mají i mobilní paliativní tým, který jezdí za nevyléčitelně nemocnými dětmi domů. Pomáhají nejen pacientům s rakovinou, ale v menší míře i dětem s jinými nemocemi. "Paliativní péči v domácích podmínkách u dětí poskytujeme nejdéle v republice, od podzimu 2008," řekl Petr Lokaj z kliniky dětské onkologie Fakultní nemocnice Brno, který je také členem správní rady Domu pro Julii.

Poskytovatelů domácí dětské paliativní péče je v republice jen čtrnáct. Nevyléčitelně nemocné děti proto často musí poslední dny života být zavřené v nemocničních pokojích. "Ne vždy je možné dítě dochovat doma, ale není třeba být v nemocnici," dodala Vernerová. 

Celý článek najdete zde: https://brnensky.denik.cz/zpravy_region/nevylecitelne-nemocnym-pomuze-prvni-detsky-hospic-nese-jmeno-po-zesnule-julii-20190212.html

Související články na portálu Šance Dětem

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS