Zobrazit menuSkrýt menu

Průměrný prvňák letos vyjde na 6140 Kč. Rodiče mohou požádat stát o finanční příspěvek

Publikováno: 20. 8. 2019, aktualizováno: 20. 8. 2019 | Zdroj: mesec.cz

Začátek školního roku znamená pro rodiče především výdaje. A to nemalé. Hlavně rodiče, jejichž dítko v září míří do první třídy základní školy, se musí připravit na pořádný zásah do rodinného rozpočtu.

Letos finanční výdaje na prvňáka přesáhnou průměrně 6000 Kč. Většina rodičů netuší, že jim s úhradou výdajů může pomoci stát, a to až do výše 34 000 Kč. Podle nejnovějších červencových údajů Českého statistického úřadu zdražily například učebnice, meziročně o 2 % až 3 %. Zato zlevnily sešity, pastelky, penály i kuličková pera. Školní aktovka stojí průměrně 2000 Kč. Rodiče ale musí počítat i s dalšími výdaji, jako jsou obaly na sešity, krabice na svačinu nebo obědy. S těmito náklady jim může částečně pomoci stát.

Nejedná se přitom o tzv. pastelkovné, které ministerstvo školství zrušilo v roce 2012. Některá města, třeba Karlovy Vary, jej žadatelům vyplácí ze svého rozpočtu i dnes, říká Lukáš Kovanda, CZECH FUND. Podle Lukáše Kovany se jedná o pomoc Úřadu práce, pokrývá výdaje na školní pomůcky, zájmové kroužky, obědy ve školní jídelně, ale třeba i výdaje na školní výlety nebo školy v přírodě. Rodiče, kteří se nacházejí v tíživé finanční situaci mohou o tuto mimořádnou finanční pomoc požádat Úřad práce v místě trvalého pobytu.

Článek s odkazy najdete zde: https://www.mesec.cz/aktuality/prumerny-prvnak-letos-vyjde-na-6-140-kc-rodice-mohou-pozadat-stat-o-financni-prispevek/

O peníze na kroužky nebo chybějící pomůcky můžete také žádat prostřednictvím projektu Patron dětí: https://patrondeti.cz/

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS