Zobrazit menuSkrýt menu

Příspěvek na péči o lidi s postižením se zvýší, schválil Senát

Publikováno: 31. 1. 2019, aktualizováno: 31. 1. 2019 | Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz

Příspěvek na domácí péči o lidi s nejtěžším postižením se zvýší o 6 000 korun na 19 200 korun měsíčně. Senátoři to schválili v rámci novely o sociálních službách. Obdobně vzroste příspěvek na péči o lidi s těžkým postižením. Senát původně navrhoval jen zvýšení příspěvku v nejtěžší kategorii, nakonec ale horní komora přijala sněmovní verzi.

Sněmovní doplnění má zajistit, že příspěvky pro lidi s postižením ve dvou nejvyšších stupních nebudou tolik rozdílné vzhledem k tomu, že ani míra postižení se nemusí příliš lišit. Zvýšení má státní rozpočet stát 4,7 miliardy korun ročně, ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) na to slíbila použít úspory na dávkách v hmotné nouzi. Celkové náklady při současné výši příspěvků jsou zhruba 24,3 miliardy korun. Příspěvek na domácí péči pro lidi v nejtěžším čtvrtém stupni postižení, kteří jsou zcela závislí na pomoci druhých, by se měl zvýšit patrně od počátku března – záleží, jestli předlohu podepíše prezident. Příspěvek na péči o těžce postižené se má zvýšit od července na 12 800 korun pro dospělé a na 13 900 korun pro lidi mladší 18 let. Navýšení se bude týkat více než sta tisíc osob, z toho je čtvrtina plně závislých, kteří potřebují celodenní péči.

Celý článek najdete zde: https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/2721209-senat-schvalil-vyssi-prispevky-na-peci-o-lidi-s-postizenim?fbclid=IwAR0PAnsL2I3hxCWNA4FIQG4CQwsV0Ei2uw7fwWm58UHajHcZfKj1GB27lyg

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS