Zobrazit menuSkrýt menu

Příspěvek na domácí péči o postižené může vzrůst o 6 tisíc korun měsíčně

Publikováno: 24. 9. 2018, aktualizováno: 24. 9. 2018 | Zdroj: idnes.cz

Sněmovna podpořila senátní novelu, podle které by se měl měsíční příspěvek na péči o osoby zcela závislé na cizí pomoci zvýšit na 19 200 korun. To se týká nejen osob upoutaných na lůžko, ale i postižených dospělých i dětí, kteří vyžadují každodenní dohled.

Poslanci dali návrhu Senátu šanci, kývli na něj v prvním čtení. "Dotkne se to cca 25 tisíc osob," řekla poslancům senátorka Emílie Třísková z ČSSD, která přišla návrh hájit. 

"Jedná se o občany, kteří se nacházejí dlouhodobě v nepříznivém zdravotním stavu, nejsou schopni zvládat základní životní potřeby a vyžadují každodenní pomoc, dohled a péči jiné fyzické osoby. Jedná se o postižené děti, zdravotně postižené občany, kteří žijí v kruhu milující rodiny, ale i nemocné občany, kteří jsou upoutáni na lůžko, ale také o občany umírající, kteří chtějí důstojně dožít za pomoci rodiny, případně sociálních a zdravotních terénních služeb doma," uvedla Třísková . Jde o možnost zaplatit si denně hodinu a půl práce asistenta navíc 

Protože práci asistenta nyní stojí 130 korun za hodinu, znamenalo by zvýšení příspěvku na domácí péči to, že by si potřební lidé mohli zaplatit hodinu a půl péče denně víc. 

"Naši podporu to má. Chceme ještě posílit i podporu ve III. stupni závislosti," napsal na Twitteru šéf poslanců KDU-ČSL Jan Bartošek . Čím dříve bude návrh projednán a schválen, tím podle něj lépe. 

Další lidovecký poslanec Roman Kaňkovský řekl, že ve třetím stupni by měl příspěvek vzrůst o tři, tři a půl tisíce nebo čtyři tisíce korun měsíčně. Také Olga Richterová z klubu Pirátů se vyslovila pro to, aby poslanci navýšili i příspěvek ve třetím stupni. 

Vláda návrh, který vyznívá ve prospěch lidí, kteří dávají přednost domácí péči, odmítla. Označila ho za nesystémový. Není to ale tak jednoznačné. "My za ministerstvo práce a sociálních věcí návrh podporujeme, ale chystáme návrh vlastní, který by zvýšil i příspěvek pro lidi s třetím stupněm závislosti," řekla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová z ČSSD. 

"Nejsem si jistá, že to uleví našim sociálním zařízením," řekla o senátním návrhu poslankyně Radka Maxová z hnutí ANO, předsedkyně výboru pro sociální politiku. 

Celý článek najdete zde:https://zpravy.idnes.cz/prispevek-na-domaci-peci-ctvrty-stupen-zavislosti-poslanci-plk-/domaci.aspx?c=A180921_091004_domaci_kop

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS