Zobrazit menuSkrýt menu

Přirozený instinkt jako klíčový prvek při výchově dětí

Publikováno: 5. 10. 2018, aktualizováno: 5. 10. 2018 | Zdroj: sever.rozhlas.cz

Doporučení, jak děti správně vychovávat, je možné najít v knihách, časopisech, na internetu, ale přicházejí i ze strany přátel nebo odborníků. Doktorka Milena Chadimová ovšem v této souvislosti upozorňuje, že je vhodné řídit se v první řadě vlastními instinktem a najít si přístup k výchově, který bude rodiči samotnému vyhovovat.

Jeden z nejtěžších úkolů, který člověk ve svém životě má, je výchova svých potomků. Rodič si často neví rady, a tak hledá rady na internetu nebo v knížkách. Podle doktorky Chadimové by ale neměl zapomínat i na svůj instinkt: "Je dobré poslouchat samu sebe. Ovšem, pokud si nevíme rady, je v dnešní době velmi přínosné kouknout se na internet nebo do chytrých knížek a přečíst si názor odborníků."

Existují dvě skupiny extrémních rodičů: jedni chtějí mít nad dítětem absolutní dohled a kontrolu. Plánují mu veškerý čas. Odborníci tvrdí, že taková výchova vede k tomu, že potomek se nebude umět v dospělosti sám rozhodovat. "Měli bychom si to přehrát sami na sebe. Představte si, že máte svůj den rozplánovaný přesně minutu po minutě a nemáte vůbec čas sami na sebe," říká Chadimová. Děti by podle ní měly mít také právo na osobní prostor a čas, kdy by byly jen sami se sebou a neměly žádné povinnosti, takzvaně, aby se nudily. Pokud tohle děti nemají, neumí si poté zorganizovat svůj vlastní čas a přenesou si to i do dospělosti. Druhá skupina extrémních rodičů je přesný opak. Tento trend přišel ze západu. Rodiče nechávají své ratolesti bez pravidel a mantinelů. Tvrdí, že takhle z nich vyroste osobnost. Paní Milena Chadimová nesouhlasí: "Odborníci se shodují, že by mělo mít každé dítě nějaké mantinely. Je to z důvodu bezpečí. Dítě ví, co ještě může a co ne. Mají tak pocit, že se o ně rodiče zajímají."

Celý článek najdete zde: https://sever.rozhlas.cz/pri-vychove-ditete-nezapominejte-na-svuj-instinkt-zadny-manual-na-idealni-7632645

další zprávy z médií

Související články na portálu Šance Dětem

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS