Zobrazit menuSkrýt menu

Příroda jako nekonečná tělocvična. Využijte ji s dětmi na maximum

Publikováno: 2. 5. 2018, aktualizováno: 11. 6. 2018 | Zdroj: www.bety.cz

Přinutit některé děti k pohybu je skoro nadlidský výkon. Ovšem často stačí jediné – vyrazit s nimi do přírody. Ta totiž může zafungovat jako skvělá tělocvična, ve které si vaše ratolesti zasportují, aniž by o tom věděly.

V létě se příroda mění v jednu nekonečnou tělocvičnu pod širým nebem. Využijme tuhle jedinečnou dobu k hravému sportování s dětmi. Společně a aktivně strávené chvilky jsou totiž tím nejlepším, co jim můžeme dát.

V přírodě se dají naučit všechny základy jednoduchých pohybových stereotypů, které jsou pro každý sport, ale vlastně i jakoukoli denní činnost potřebné. V přírodě můžete se sportovními aktivitami začít, ale také mohou být příjemným doplňkem k již specializovaným tréninkům jednotlivých sportů.

Pusťte je do terénu

Kdekoli venku se děti naučí běhat, padat, házet, chytat, skákat, přeskakovat, přelézat, podlézat, hledat, orientovat se, lézt po stromech, válet sudy, zdokonalovat svoji rovnováhu a prostorovou orientaci, ale také zvládat terénní nerovnosti. Je totiž až zarážející, když přijdou předškolní městské děti do lehčího terénu, co se děje s jejich tělem - terén s kořeny a kamením dokáže jejich nohy překvapit a neustálé zakopávání při chůzi v terénu je velmi časté.

„V přírodě se děti učí žít v prostředí, kde fouká, prší, silně svítí slunce, je zima či vedro, učí se poznávat své tělo a jeho potřeby. Zjišťují, co je to se potit, prochládat, a že i tyto vnější vlivy mohou ovlivnit jejich výkon a ubrat jim mnoho fyzických sil," připomíná Štěpánka Štrougalová z dětského centra, které kromě mnoha kurzů plavání pro děti i dospělé pořádá i zábavné a vzdělávací aktivity pro rodiny.

Trénink v lese

Zejména les poskytuje spoustu možností k tréninku rychlosti, obratnosti, hodům, skokům, šplhu i posilování. Možností je nekonečně mnoho - ruce posilujeme prováděním kliků o strom, nohy skákáním žabáků, obratnost slalomem mezi stromy, jemnou motoriku třeba sbíráním různých bobulí nebo borůvek.

„Jen je třeba mít na zřeteli, že některé pohybové dovednosti už musí být trochu vyvinuté, abychom je mohli využít v terénu, který je svým charakterem přece jen potenciálně rizikovější, pokud se jedná o drobné úrazy nebo odřeniny. Musíme proto vždy odhadnout schopnosti a možnosti dětí, a tomu přizpůsobit sportovní aktivity," doporučuje Kristýna Přibylová z dětských tělocvičen, kde lektoři kladou důraz na respekt ke správnému psychomotorickému vývoji u dětí a jejich individuálním dispozicím.

Celý článek najdete na: https://www.bety.cz/deti-a-rodina/clanky/22880/Priroda-jako-nekonecna-telocvicna-Vyuzijte-ji-s-detmi-na-maximum.

další zprávy z médií

Související články na portálu Šance Dětem:

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS