Zobrazit menuSkrýt menu

Připravené dítě do školy? Rodiče by se měli ptát už teď

Publikováno: 11. 1. 2018, aktualizováno: 25. 2. 2018 | Zdroj: zena-in.cz

Zatímco ještě před dvěma lety se už v lednu rodiče a jejich děti připravovali na zápis do první třídy, od minulého roku jsou termíny zápisů do škol posunuty na duben.

Už od ledna však školy pořádají dny otevřených dveří nebo nabízí konzultace. Rodiče si tak mohou ověřit, zda bude škola dítěti vyhovovat, jaký je její systém a jaké má na děti požadavky. Získají tak mimo jiné čas řešit případné řečové nedostatky dětí anebo jiné potíže.

V posledních letech dorazí k zápisu do prvních tříd každý rok přes 100 tisíc dětí. Z toho přibližně deset procent dětí nakonec získá odklad. Právě kvůli vysokému procentu odkladů školní docházky zavedlo ministerstvo školství od letoška povinnou předškolní docházku od pěti let. Ta by měla dodat pětiletým dětem potřebné minimum pro start v první třídě. Počet odkladů byl v Česku totiž jeden z nejvyšších v Evropě.

Česká školní inspekce ve své výroční zprávě za školní rok 2016/2017 uvádí, že v oblasti mateřských škol "vysoké počty dětí ve třídách znesnadňovaly individualizované vzdělávání" nebo že "kvalita přípravy dětí na vstup do základní školy je mezi školami v ČR velmi rozdílná", a to již v roce, kdy ještě nebyl předškolní rok docházky povinný.

Odklady i kvůli chybějícím specialistům

O připravenosti dítěte k nástupu do první třídy rozhodne až samotný zápis v dubnu. S dostatečným předstihem by však rodiče měli začít pozorovat své dítě, zda nemá problém s řečí či vyjadřováním. Logopedické potíže jsou totiž jednou z hlavních příčin odkladů. Pokud dítě nějaký problém vykazuje, odborníci doporučují, aby rodiče vyhledali pomoc logopeda, popřípadě psychologa, co nejdříve. Specialisté jsou totiž zahlceni a čekací lhůty jsou i několikaměsíční.

Celý článek k přečtení na http://zena-in.cz/clanek/pripravene-dite-do-skoly-rodice-by-se-meli-ptat-uz-ted

další zprávy z médií

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS