Zobrazit menuSkrýt menu

Přílišná organizovanost může být na škodu. Děti by si měly prázdninový program naplnit i samy

Publikováno: 27. 7. 2018, aktualizováno: 27. 7. 2018 | Zdroj: budejovice.rozhlas.cz

Pokud rodiče plánují dětem každý den jejich prázdnin, může to být na škodu. Vhodnější je nechat jim prostor i na volnou hru podle jejich přání a fantazie. Přes léto dnes také děti poměrně často využívají možnosti virtuálního světa.

Podle Andreje Novika ze společnosti Scio, který je odborníkem na volný čas dětí i rodičů, jdou elektronické hračky s prázdninami dobře dohromady, pokud mají smysluplné využití. Pokud se používají jen k zabíjení nudy, není to vhodné. "Já si myslím, že je skvělá zkušenost pro rodiče i děti být bez mobilů. Využijte toho. Známka dobře vybraného programu pro volný čas je, kdy si dítě za celý den na mobil ani nevzpomene, protože ho nepotřebuje," dodává.

A jak moc organizovat čas dětí o prázdninách? Andrej Novik zastává názor, že není třeba úplná důslednost. "Když mluvím s rodiči, mám někdy pocit, že berou prázdniny jako prázdnou položku plánovacího kalendáře, kterou je potřeba zcela zaplnit, ale pak už méně času zůstává na nějakou volnou hru," říká. Přitom stále více psychologů poukazuje na to, že hra, kterou si vytvářejí samy děti, je velmi důležitá. "Bohužel v poslední době je pro volnou hru stále méně prostoru, a to je velká škoda. Zkuste nechat někdy děti také o samotě, aby si samy dokázaly poradit se svým volným časem. Dá jim hodně do budoucna, nebudou potom stát před otázkou, co dělat, když mám volný čas," připomíná Andrej Novik.

Celý článek najdete zde: https://budejovice.rozhlas.cz/organizujete-detem-kazdy-den-prazdnin-chyba-mely-se-umet-zabavit-i-samy-7572596

další zprávy z médií

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS