Zobrazit menuSkrýt menu

Přibývá případů, kdy se domácí násilí projevuje už v soužití mladých lidí

Publikováno: 19. 6. 2019, aktualizováno: 19. 6. 2019 | Zdroj: prazsky.denik.cz

Praha patří mezi kraje s nejvyšším počtem odhalených případů domácího násilí. I když se v minulém roce za období prvních čtyř měsíců mohlo zdát, že se číslo daří pomalu snižovat (49 případů), letos se za stejné období vrátilo k předcházejícím létům na 66 vykázání.

"Při řešení problematiky domácího násilí je nesmírně důležité získat si důvěru veřejnosti a zejména ohrožených osob, které mají často strach a stud bavit se o svých problémech. To se zaměstnancům Intervenčního centra daří a z toho plyne zvýšený počet kontaktů a odborné pomoci při řešení domácího násilí," uvádí ředitel Centra sociálních služeb Praha Tomáš Ján. Klientelu ve většině případů tvoří ženy, které se bojí nejen o sebe, ale zejména své děti. "Právě mladiství či nezletilí jsou vystaveni při domácím násilí psychickému či fyzickému násilí, a to ať už přímo, nebo nepřímo. Od začátku roku do konce dubna bylo přítomno násilí 69 nezletilých dětí," upřesňuje ředitel Ján s tím, že nejvíce letošních případů bylo odhaleno v pražských čtvrtích Kobylisích, Vršovicích či Jižního Města I. 

Alarmující je, že v poslední době přibývají případy, ve kterých se objevuje domácí násilí v soužití velmi mladých lidí. U některých těchto párů dokonce už došlo k vykázání násilného partnera ze společné domácnosti. Podobně jako tomu bylo u mladého páru, 21leté dívky a o dva roky staršího partnera, který společně žil v pronajatém bytě přibližně půl roku. Znaky násilí v chování partnera se objevily dost krátce po seznámení – chtěl mít přehled o pohybu své partnerky, kontroloval její textové zprávy i e-mail. Projevoval nelibost, když si dohodla večerní program s kamarádkami bez něj. To se jí nelíbilo a tak pohrozila rozchodem. Situace se poté trochu zklidnila, neboť se partner zalekl a přesvědčoval ji, že to všechno se děje jen proto, že ji miluje. Vzhledem k tomu, že i ona byla zamilovaná, tak si tyto varovné signály nepřipouštěla. "Při dalším incidentu však už dostala několik facek a odešla k rodičům. Po pár týdnech se však nechala přemluvit k návratu. Tak se to opakovalo celkem třikrát, než si dívka uvědomila, že to lepší nebude a že chce odejít. Jenže už se bála partnera, který ji navíc vyhrožoval, že dá na sociální sítě její intimní fotografie, které mu umožnila vyfotografovat v začátku vztahu a také dalším násilím. Nakonec na radu kamarádky kontaktovala Intervenční centrum a následně se obrátila na policii. Ta násilníka vzápětí z bytu vykázala," popisuje drsný příběh vedoucí Intervenčního centra Praha Zuzana Chomová.

Celý článek najdete zde: https://prazsky.denik.cz/zpravy_region/zarlivos-a-par-facek-domaci-nasili-se-projevuje-uz-i-v-souziti-mladych-20190616.html

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS