Zobrazit menuSkrýt menu

Při odchodu z dětského domova by dospívající měli získat příspěvek od státu

Publikováno: 18. 6. 2019, aktualizováno: 18. 6. 2019 | Zdroj: novinky.cz

Děti, které v osmnácti opouští dětské domovy, dostanou od státu jednorázový příspěvek do maximální výše 25 tisíc korun. Tutéž částku dostávají k osmnáctinám děti v pěstounské péči, a to i v případě, že u pěstounů zůstávají – pěstounská péče osmnáctým rokem dítěte oficiálně končí a pěstouni přestávají pobírat odměnu od státu.

Nyní by se ale tato praxe mohla změnit a děti, které budou po ukončení ústavní či náhradní rodinné péče studovat, by mohly dostávat peníze po celou dobu studia. Náměstkyně pro sociální politiku na MPSV Jana Hanzlíková minulý týden představila návrh, o kterém už její resort jednal s ministerstvem školství, v rámci změn novely o sociálněprávní ochraně dětí

"Pracovní verze je zatím taková, že by děti mohly dostávat patnáct tisíc měsíčně, a to po dobu nezaopatřenosti. Finančně by se tak mohly zabezpečit děti, které studují," řekla Hanzlíková. Dávku by vyplácely úřady práce. V náhradní péči je celkově až 20 tisíc dětí: přes osm tisíc dětí je momentálně v ústavech a zhruba jedenáct tisíc dětí v dlouhodobé pěstounské péči. Jen část z nich pokračuje ve studiu na střední či vysoké škole. Zavedení nového příspěvku pro mladé po odchodu z dětského domova či od pěstounů, aby mohli dostudovat, by podle zvoleného řešení mohlo ročně stát od 140 milionů do půl miliardy Kč.

Druhou variantou, kterou resorty zvažují, je napevno sjednotit jednorázový příspěvek na 25 tisíc korun – jeho dnešní výše totiž záleží na libovůli ředitelů ústavů. Michal Ďorď z vládního výboru pro práva dítěte a předseda spolku Vteřina poté, sdružujícího lidi, kteří prošli ústavní péčí, by návrh uvítal. "Určitě to smysl má. Kdyby tato podpora byla provázaná s podporou sociálních pracovníků, dokážu si představit, že by se snížila míra bezdomovectví mezi mladými lidmi, co opouštějí ústavy," řekl Právu Ďorď. MPSV rovněž v rámci připravované změny zákona zvažuje také zvýšit dotace doprovodným organizacím, které se starají o pěstouny. Ty momentálně pobírají 48 tisíc korun měsíčně na rodinu. 

Celý článek najdete zde: https://www.novinky.cz/domaci/507891-stovky-deti-maji-nadeji-na-prispevek-15-tisic-mesicne.html

Související články na portálu Šance Dětem

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS