Zobrazit menuSkrýt menu

Překvapivá čísla: Přes sto tisíc dětí v Česku žije v chudobě

Publikováno: 7. 11. 2019, aktualizováno: 7. 11. 2019 | Zdroj: info.cz

Více než 100 tisíc dětí v Česku žije v chudobě a 20 tisíc dětí je v závažné bytové nouzi. „Co znamená chudé dítě? Například že nemá ročně šest tisíc korun na školní stravovaní,“ říká v rozhovoru pro INFO.CZ Pavel Hanych, mluvčí Diakonie, která nové odhady sestavila.

Jsou to vysoká čísla, jak jste k nim dospěli?

Vycházeli jsme z údajů Českého statistického úřadu z čísel o příjmové chudobě. A je to ještě velmi střízlivý odhad, protože někteří ekonomové mluví až o půl milionu dětí, které jsou ohroženy chudobou nebo v chudobě žijí. Záleží totiž na tom, jak nastavíte vstupní kritéria. A pak jsou samozřejmě ještě případy, které jsou mimo to, co stát eviduje, což jsou úplné děti ulice. Ty nejsou nijak podchyceny žádným sociálním systémem státu.

Jako velmi závažné vnímám to, že i mnohé děti z úplných rodin se ocitají v bytové nouzi, protože rodiče nemají na nájem, nebo když matka s dětmi uteče pryč od násilnického muže. A v závažné bytové nouzi je u nás přes 20 tisíc dětí.

Jaké to má na ty děti a na společnost dopady?

V médiích a všude se mluví o tom, jak si vlastně žijeme dobře jako společnost. Ty děti vidí spolužáky ze třídy, jak chodí oblečení a na jaké jezdí dovolené, a vnímají, co oni sami nemají. Vezměte si už jen to, co to dělá s psychikou… Nedávno dokonce vyšla statistika Eurostatu, která to potvrzuje: že Česko patří na špici zemí, kde je procento lidí ohrožených chudobou nejnižší. Jenomže se nemluví o tom, že deset procent populace u nás – to je milion lidí – reálně žije na hranici chudoby. A má tak nízké příjmy, že si nemůže dovolit větší mimořádný výdaj ve výši deseti tisíc korun, když se cokoliv stane. A tři procenta populace žijí tak, že si nemohou dovolit ani třídenní dovolenou ročně.

Ukazuje to, že ani třicet let po revoluci nežijeme v blahobytu a naopak, že se nůžky stále více rozevírají. Je tu velký nepoměr tě skupiny bohatých a těch, co nemají ani na obědy pro děti ve školách – a takových dětí je u nás každý rok šest tisíc. A s tím souvisí samozřejmě další vzdělávání, protože bez peněz ty děti vyautujeme už na počátku života. Koníčky, které by je rozvíjely, a vysoká škola, cizí jazyk – to stojí dost peněz, takže nám tu vzniká v podstatě velká skupina dětí, které budou jen obtížně zaměstnatelné se svým základním vzděláním.

Celý text najdete zde: https://www.info.cz/cesko/prekvapiva-cisla-pres-sto-tisic-deti-v-cesku-zije-v-chudobe-43496.html

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS