Zobrazit menuSkrýt menu

Předškoláci neumí mluvit, mobil ale ovládají excelentně

Publikováno: 23. 5. 2018, aktualizováno: 23. 5. 2018 | Zdroj: 24zpravy.cz

Nedávné zápisy do prvních tříd potvrdily obavy těch, kteří upozorňují, že moderní technika může zpomalovat vývoj malých dětí a také je zbavuje některých dovedností. Například schopnosti dobře mluvit.

„To je trend posledních let. Děti, které k nám k zápisům přicházejí, jsou s ohledem na ovládání techniky, mobilních telefonů a počítačů na vysoké úrovni, ale například v mluveném projevu jsou na tom hůř, než byly děti před nějakımi deseti lety. My to vnímáme jako problém,“ uvádí ředitel Základní školy Křižíkova Sokolov Vladimír Vlček, který míní, že rodiče už tolik s dětmi nemluví, neopravují chyby ve výslovnosti, nechávají je patlat či šišlat. A také jim málo čtou. 

Podobné zkušenosti má i ředitelka školy v Lipové Michaela Lámerová. „Děti mívají obrovské problémy s řečí a obecně i malou aktivní slovní zásobu. Podle mého názoru se už v rodinách tolik nemluví. A co mne překvapilo, řada dětí nezná klasické české pohádky,“  říká. Při zápisech učitele také překvapilo, že u některých dětí vázne komunikační stránka řeči, děti mají problém se zapamatováním textu a někdy nerozumějí ani běžným pojmům.

„Za posledních deset let takových dětí výrazně přibylo,“ potvrzuje logopedka Irena Vohralíková. „A nejsou to jen vady výslovnosti. Některé děti mají problém s porozuměním mluvené řeči a s osvojováním gramatiky," uvádí.

Celý článek najdete na: http://www.24zpravy.com/domaci/predskolaci-neumi-mluvit-mobil-ale-ovladaji-excelentne/189768-zpravy

další zprávy z médií

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS