Zobrazit menuSkrýt menu

Přechodná pěstounská péče může výjimečně trvat déle než rok

Publikováno: 25. 1. 2019, aktualizováno: 25. 1. 2019 | Zdroj: domaci.ihned.cz

Od narození před třemi lety žilo děvčátko z Brněnska ve třech různých rodinách. Když je úřady odebraly rodičům, putovalo k takzvané profesionální pěstounce, která od počátku počítala s tím, že se dítě do původní rodiny vrátí. Justice ho ale poslala k dlouhodobým pěstounům. Ústavní soud ve čtvrtek verdikt zrušil, protože podle něj nerespektoval nejlepší zájem dítěte.

Profesionální pěstoun se má o dítě starat, když je odebráno rodičům a soudy ještě nerozhodly, co s ním bude dál − jestli se do původní rodiny může vrátit, nebo poputuje k pěstounům či do adopce. Smyslem je, aby dítě nemuselo pobývat v ústavu. Standardní doba krátkodobé pěstounské péče je jeden rok. Podle ústavní soudkyně Kateřiny Šimáčkové lhůta může být v mimořádných případech překročena. Například když lze předpokládat, že by se dítě mohlo k rodičům brzy vrátit. Nebo pokud by odebrání stávajícímu pěstounovi mohlo dítěti způsobit vážnou újmu.

Úřady děvče odebraly rodičům hlavně kvůli problémům s alkoholem. Oba na sobě ale podle jejich advokátky Zuzany Candiglioty pracují a o dceru mají zájem. Právnička kritizuje soudy za to, že k dítěti přistupovaly jako k balíku, dlouhodobým pěstounům pak vyčítá, že chtěli zpřetrhat vazby s původní rodinou. A to ve spolupráci s Orgánem sociálněprávní ochrany dětí (OSPOD, lidově sociálka). "Dočasná pěstounka s manželem naproti tomu byli s rodiči v přátelském vztahu a snažili se je v kontaktu s dítětem co nejvíce podporovat," uvedla Candigliota.

Celý článek naleznete zde: https://domaci.ihned.cz/c1-66447320-prechodnou-pestounskou-peci-lze-vyjimecne-prodlouzit-rozhodl-ustavni-soud-zajem-ditete-je-dulezitejsi-nez-dodrzeni-lhuty

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS