Zobrazit menuSkrýt menu

Práce z domova s malými dětmi může být náročná a vyčerpávající

Publikováno: 30. 10. 2019, aktualizováno: 30. 10. 2019 | Zdroj: maminka.cz

Jaké to ve skutečnosti je? Nevidíte v tom žádný problém nebo vám naopak něco takového připadá nemožné? Většina maminek dobře ví, o jak náročnou disciplínu jde a že zvládnout práci alespoň na částečný úvazek s kojencem nebo batoletem není žádná legrace. Všechno ale jde, jen je potřeba umět si poradit.

Možnost přivydělat si na mateřské dovolené nějakou tu korunu prací z domova je velice lákavá, musíte si ovšem uvědomit, že zároveň může takové rozhodnutí přinést obrovské psychické vypětí, pocity deprivace, obrovskou únavu a stres. Většina rodičů, kteří již podobnou zkušenost mají, dobře ví, že nikdy není možné pracovat na plný úvazek z domu a ještě k tomu na sto procent zvládat starost o domácnost a péči o děti. Jde o jeden z největších omylů! Věnovat se práci můžete v době, kdy dorazí chůva nebo vám vypomůže ochotná babička či kamarádka a vyrazí s ratolestmi ven. Nepředpokládejte, že se vám podaří zvládnout zodpovědně a pečlivě pracovní úkoly během běžného chodu domácnosti, s nerudným kojencem nebo zvědavým a rozdováděným batoletem v domě. Psychologové se shodují, že pracovat v přítomnosti dětí je enormně náročné, vyčerpávající a rovněž značně neefektivní. Navíc, vůči dětem poněkud "sobecké".

Omezte svá očekávání

Ideální podmínky v podstatě asi nikdy nenastanou! Buďte připravena, že může znenadání dojít k zásadní změně domácí situace i veškerých plánů. Určitě je možné dokončit potřebnou práci v době, kdy děťátko spí nebo si samo hraje, je ale více než pravděpodobné, že ani tak nezvládnete srovnatelný objem práce, jako byste udělala v kanceláři, kde není ratolest přítomna, takže máte jistotu, že vás nebude rozptylovat ani nečekaně vyrušovat. Zatímco když víte, že je robátko ve vedlejší místnosti, případně dovádí na podlaze vedle vás, podvědomě ho stejně vnímáte a v jednom kuse čekáte, zda se nerozpláče nebo vás nebude potřebovat. Počítejte s tím, že každý den může být zcela jiný a ne vždy vypadá podle vašich představ a pracovních povinností, které musí být zrovna splněny.

Plánujte podle dítěte

Hodně záleží na přirozeném naturelu a založení vašeho děťátka, také na jeho zvyklostech a biorytmech. Určitě už máte odpozorováno, kdy se budí, jak dlouho dopoledne spinká, jakou náladu má po obědě a tak dále. To, že musíte pracovat, samozřejmě neznamená, že vás vaše dítě nebude potřebovat, neptá se na vaše úkoly a pracovní závazky, nepotřebuje vaši pozornost a péči. Nehledě na uzávěrky a nedokončené projekty. Zkuste si ráno sednout a pokusit se sesumírovat povinnosti, které ten den musíte splnit, a rozplánujte si přibližný časový rozvrh, který bude co nejvíce kompatibilní s denním režimem potomka. Na emaily můžete například odpovídat v době, kdy si po svačince hraje na dece s plyšáky, intelektuálně náročnější činnosti, které vyžadují vysokou míru soustředění, odložte na večer, když ratolest usne, nebo na dobu, až s ním babička nebo manžel vyrazí ven.

Pracovní doba bez konce!

Připravte se, že vaše pracovní doba bude rozhodně delší než osm hodin, které byste strávila každý den v kanceláři. Pokud dojíždíte do zaměstnání, zasednete ke svému pracovnímu stolu a můžete začít nerušeně a soustředěně plnit svěřené úkoly. Veškerou svou pozornost zaměřujete na práci, "nepřepínáte". Kdežto když jste doma s dětmi, ať chcete nebo ne, svou pozornost dělíte a tříštíte. Od rozdělané práce odbíháte uvařit oběd, přebalit, donést hračky, rozmixovat ovoce, pofoukat bebíčko… Donutí vás to zřejmě zásadně zrychlit tempo, na druhou stranu, málokdo v takovém časovém presu nezačne dělat chyby. Časté přestávky, ve kterých plníte přání a potřeby vašich drobečků, znamenají, že se pracovní den podstatně protáhne. V podstatě se dá říci, že plynule přejde rovnou do dalšího.

Celý článek najdete zde: https://www.maminka.cz/clanek/pracovat-z-domova-s-malym-ditetem-nedelejte-si-iluze-my-vime-jak-na-to

 

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS