Zobrazit menuSkrýt menu

Práce streetworkerů a nízkoprahových klubů pro mládež se rozšiřuje i do online světa

Publikováno: 18. 6. 2019, aktualizováno: 18. 6. 2019 | Zdroj: novinky.cz

Více než pětina českých dětí tráví ve svém volnu sedm a více hodin denně na internetu. Podle odborníků se tomuto fenoménu musí přizpůsobit také služby s nimi pracující. Česká asociace streetwork proto provozuje jeden z virtuálních nízkoprahových klubů v Česku, portál jdidoklubu.cz.

Děti a mladé lidi podle streetworkerů trápí na internetu obdobné otázky jako jejich vrstevníky venku. Nejen proto se odborníci shodují, že by se práce streetworkerů měla částečně přesunout také do online prostředí. "Právě pro tyto děti jsme zřídili už v roce 2012 nízkoprahovou online poradnu jdidoklubu.cz. Snažili jsme se tak zacílit na všechny skupiny dětí, abychom jim zajistili dostatečnou podporu,” uvedla ředitelka České asociace streetwork Martina Zikmundová. Každý rok se totiž podle asociace počet návštěvníků portálu jdidoklubu.cz zvyšuje. Od roku 2016 zaznamenal klub nárůst téměř o 15 tisíc návštěvníků. V roce 2018 to bylo již 125 tisíc teenegerů, kteří do online poradny zavítali nebo si přečetli jeden z článků, ve kterých rezonují témata, která děti trápí. 

"Děti zde mohou nalézt podporu při řešení situace, ze které nevědí, jak ven. Navíc na portálu naleznou mapu kamenných nízkoprahovýchklubů v jejich okolí. S dětmi na chatu řešíme nejčastěji vztahové a rodinné problémy, šikanu, ztrátu kamarádů apod,” řekla Zikmundová. Podle Zikmundové se jedná o unikátní formu streetworské práce. Dětem jsou k dispozici sociální pracovníci pět dní v týdnu, tři hodiny denně. Služba se tak stává podle nich mnohem dostupnější. Navíc na portálu jeho návštěvníci najdou i další materiály o tématech, která řeší, ať už se týkají dospívání, sexuality, experimentů s drogami, šikany ve škole, rozvodu rodičů apod. 

Problém tzv. "dětí internetu” dokládá i studie Institutu výzkumu dětí, mládeže a rodiny Masarykovy univerzity v Brně. Podle jejich výsledků tráví pětina dětí více než sedm hodin denně o víkendech a ve volných dnech na internetu. Navíc současný trend hovoří o tom, že každé druhé dítě chatuje s cizími lidmi a dvacet procent z nich by kývlo na osobní schůzku. Tato další zjištění vyplynula z výzkumu Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci z loňského roku. Děti a teenageři se tak čím dál častěji pohybují v online prostoru, kde jsou podle odborníků zároveň velmi zranitelní.

Celý článek najdete zde: https://www.novinky.cz/vase-zpravy/praha/praha-1/5929-56277-deti-travi-vetsinu-volneho-casu-na-internetu-streetworkeri-za-nimi-musi-na-site.html

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS