Zobrazit menuSkrýt menu

Potravinovým bankám dochází jídlo, hlad hrozí samoživitelkám i seniorům

Publikováno: 16. 10. 2020, aktualizováno: 16. 10. 2020 | Zdroj: seznamzpravy.cz

Potravinová sbírka, která pomáhá shromáždit jídlo pro lidi v nouzi, je v ohrožení. Pokud by se kvůli covidu nekonala, potravinové banky nebudou mít dostatek potravin na pomoc potřebným. Jejich počet narůstá a zásoby se tenčí.

Za necelých 40 dní, v sobotu 21. listopadu, má v tuzemských obchodních řetězcích proběhnout jedna z největších solidárních akcí v Česku – Sbírka potravin –, při níž lidé při svém nákupu v prodejně darují část nákupního košíku potravinové bance. Sbírka je však v ohrožení. Jednak se neví, zda se kvůli pandemii nebudou omezovat počty lidí v obchodech, a jednak kvůli tomu, že je těžké pro ni sehnat dobrovolníky.

Pokud by akce, kterou pořádá Česká federace potravinových bank spolu se Svazem obchodního a cestovního ruchu ČR, nebyla, byla by to pro potravinové banky a následně jejich odběratele, kterými jsou obce, charity či poskytovatelé sociálních služeb, těžká rána. Loni dostali od potravinových bank pomoc v hodnotě 310 milionů korun. Už nyní jim docházejí potraviny, a pokud by nepřišla pomoc včas, neměli by lidem v nouzi, kterých bylo loni 100 000 a letos se jich očekává až 120 000, co rozdávat. Hlad údajně hrozí nejvíce mladým rodinám, seniorům, samoživitelkám a dětem. Těch je zhruba třetina z celkového počtu potřebných, tedy 40 000. Právě pro ně chybějí konkrétní potraviny, například sunar, které se díky sbírce získávají.

„Všechny potravinové banky hlásí nárůst žádostí o pomoc. Minimálně o 15 procent, ale i o 20 až 30 procent. Nejhorší je situace ve středních Čechách a v Praze, kde je nárůst poptávky i dvojnásobný. Zásoby trvanlivých potravin přitom máme už jen na dva až tři týdny. Obávám se, že může i u nás nastat brzy situace, kdy lidé budou mít hlad,“ říká Veronika Láchová, ředitelka České federace potravinových bank, zástupkyně patnácti potravinových bank v celém Česku.

Celý článek najdete zde: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/potravinovym-bankam-dochazi-jidlo-hlad-hrozi-samozivitelkam-i-seniorum-124364#dop_ab_variant=0&dop_req_id=A8ZhC8yVN5f-202010151257&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&source=hp&seq_no=4&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

Související články na portálu Šance Dětem

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS