Zobrazit menuSkrýt menu

Poslanci v prvním čtení podpořili zvýšení rodičovského příspěvku

Publikováno: 11. 7. 2019, aktualizováno: 11. 7. 2019 | Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz

Poslanecká sněmovna v prvním čtení podpořila vládní návrh na zvýšení rodičovského příspěvku. Od příštího roku by mohl narůst o 80 tisíc korun. Celkem by takzvaná "rodičovská" činila 300 tisíc korun. Shodli se na tom zákonodárci napříč politickým spektrem. Navýšení rodičovské prohloubí příští rok rozpočtové výdaje odhadem o 8,6 miliardy korun.

Zvýšení rodičovské měla sněmovna na programu už v úterý. Ještě předtím ale přišel na řadu daňový balíček, kvůli kterému opozice jednání zablokovala. Proto se obě témata přesunula na středeční jednání. Rodičovský příspěvek by se měl podle návrhu od příštího roku zvýšit o 80 tisíc korun na 300 tisíc. V případě vícerčat se příspěvek zvýší podle novely ze současných 330 tisíc na 450 tisíc korun. Polepšit by si měly rodiny s novorozenci i rodiny s dítětem do čtyř let, které ještě rodičovskou nevyčerpaly. Přesná částka bude podle dřívějších informací záviset na předchozím příjmu a na věku dítěte: konkrétně na počtu měsíců, které zbývají do jeho čtvrtých narozenin. 

ANO a ČSSD se dlouho nedokázaly dohodnout, koho se má navýšení týkat. Původní požadavek sociální demokracie, aby rodičovská vzrostla všem, kdo na ni mají nárok, zpochybňovalo ANO s argumentem, že na takové navýšení nebudou peníze, protože zároveň mají vzrůst i penze o 900 korun měsíčně. Alternativa, že by vyšší rodičovskou dostaly pouze ty rodiny, jejichž dítě se narodí 1. ledna 2020 a později, ale vzbudila širokou kritiku. Výsledkem sporů je právě návrh na navýšení těm, kdo příspěvek ještě pobírají, s tím, že část rodin nedostane celou částku – podle toho, jak velkou část příspěvku již vyčerpaly.

Celý článek najdete zde: https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/2865491-zive-boj-o-dane-pokracuje-ke-zvyseni-rodicovske-se-poslanci-dostanou-az-po-nem

Související články na portálu Šance Dětem

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS