Zobrazit menuSkrýt menu

Porodnost zvýší dostupná péče o malé děti, ne dávky, ukazují výzkumy

Publikováno: 25. 7. 2019, aktualizováno: 25. 7. 2019 | Zdroj: novinky.cz

Přestože o zvýšení rodičovské jako o správném kroku nikdo nepochybuje, není to podle odborníků opatření pro zvýšení porodnosti. Stejně tak ji nenastartují ani případné příspěvky na nové auto nebo na podporu bydlení. Významný dopad má spíš dostupná péče pro malé děti.

„Výmluvné jsou statistiky z  Německa . Zatímco u nás máme porodnost v průměru 1,7 dítěte na rodiče, v roce 2006 byla v Německu porodnost pod 1,3. Tehdy zahájili mohutnou výstavbu zařízení předškolní péče a porodnost se jim zvedla k dnešním 1,55. Minimálně se jim tedy podařilo zastavit negativní trend,“ popsal Právu Daniel Prokop z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy a poradce Medianu. Odkázal také na studii, která mapovala obce po celém Německu, kde se do předškolních zařízení investovalo nejvíc. „Na těchto místech se porodnost zvedla nejvýše. Je to důkaz toho, jaký má takové opatření dopad. Podobné výsledky měly i studie z  Norska ,“ uvedl Prokop.

Reagoval tak na schůzku premiéra  Andreje Babiše  s šéfem Hnutí Pro život Radimem Ucháčem, který usiluje o přímou podporu rodin se třetím dítětem. Podle Babiše by lidi motivovalo pořizovat si i tři děti, pokud by jim stát přispěl na větší auto či byt. „Porodnost dělají hlavně třetí děti v rodinách. Potřebujeme minimálně 2,1 a máme 1,7. Hlavní důvody, proč si lidi nepořizují třetí dítě, jsou ekonomické. Když máte jedno nebo dvě děti, tak to ještě jde. Třetí dítě znamená větší auto a větší bydlení. A to stojí peníze. Já to beru jako investici a ano, budeme o tom jednat s našimi ministry,“ napsal premiér na Twitteru.   Jenže podle Prokopa by taková podpora nemusela zabrat. „Podle dat z akademického projektu Proměny české společnosti možnosti zvýšení porodnosti nejsou u lidí, kteří by chtěli třetí dítě, ale nemohou si ho dovolit. Spíš je třeba se zaměřit na lidi, kteří nemají žádné nebo jen jedno dítě,“ vysvětlil Prokop. Průzkum totiž ukázal, že v kategorii lidí od 30 do 45 let je téměř čtvrtina lidí, kteří nemají dítě nebo mají jedno a další by chtěli. Ale lidí se dvěma dětmi, kteří by si přáli jedno či víc dalších dětí, je jen devět procent. „Třetí dítě je totiž často až hodnotová volba,“ dodal Prokop.

Celý článek najdete zde: https://www.novinky.cz/domaci/511315-porodnost-zvysi-dostupna-pece-o-male-deti-ne-davky-ukazuji-vyzkumy.html

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS