Zobrazit menuSkrýt menu

Porodnictvím se můžeme ve světě chlubit

Publikováno: 6. 3. 2019, aktualizováno: 5. 3. 2019 | Zdroj: porodnice.cz

Nejbolestivější a zároveň nejkrásnější zážitek v životě. Tak některé ženy popisují chvíli, kdy přivedou na svět potomka. Ročně se u nás narodí přes sto tisíc dětí.

Některé z nich by před třiceti lety nepřežily kvůli nízké porodní váze, jiné by se nenarodily, protože jejich matky trpí závažnou nemocí. " Dnes jsou zásadním problémem stárnoucí matky. Z hlediska biologie člověka totiž neexistuje žádná výhoda pro porod po 35. roku" říká přední český porodník Antonín Pařízek. Rozhovor Terezy Blažkové s prof. MUDr. Antonínem Pařízkem, CSc.Za svou kariéru jste pomohl na svět více než deseti tisícům dětí.

Jaký byl nejkratší porod, který jste zažil?

Ve dveřích porodnice.

A nejdelší?

To byl složitý císařský řez u pacientky se závažnou chorobou střev. S chirurgem a urologem jsme museli operovat osm hodin, přitom v naší porodnici císařský řez běžně trvá okolo třiceti minut.

Jak to dopadlo?

Matka i dítě náročný porod přežily. Občas dostáváme děkovnou vzpomínkovou SMS.

A co nejmladší a nejstarší rodička?

Nejmladší kolem 14 let a nejstarší 52 let.

Je to rozdíl?

Pro porodníka ne. Ale z biologického hlediska neexistuje jediná výhoda, když žena rodí v pokročilém věku. U starší těhotné ženy se zvyšuje riziko neplodnosti a genetických poruch, výskytu cukrovky, vysokého tlaku, předčasných porodů, ale i císařských řezů. Starší ženy mají mnohdy jen jedno dítě. A co je horší, děti žen, které mají takové těhotenské komplikace, si přinášejí vyšší riziko zdravotních problémů.

Takže u dětí starších maminek hrozí častěji zdravotní problémy?

Určitě. Problém je navíc i sociální. Vezměte si ženu, která porodí po 40 letech věku. Až bude její dítě maturovat nebo půjde na vysokou školu, tak ji už čeká důchodový věk, s velkou pravděpodobností se nemusí dočkat ani vnoučat. A její potomci svých babiček.

Prvnímu miminku jste pomohl na svět před 36 lety. Co se za tu dobu změnilo?

Mnohé. Máme metody pro bezpečné tlumení bolestí u porodu. Kritické stavy můžeme řešit se specialisty z jiných oborů. Největší rozdíl je však v tom, že umíme o dost dříve a mnohem přesněji říci, které ženě hrozí těhotenské komplikace, případně kterému dítěti. Tím můžeme včas řadě problémů předcházet, nebo alespoň na ně být připraveni.

Celý článek najdete zde: http://www.porodnice.cz/clanky/porodnictvim-se-muzeme-ve-svete-chlubit

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS