Zobrazit menuSkrýt menu

Porodné ve výši 13 tisíc korun za první dítě má podpořit nízkopříjmové rodiny

Publikováno: 24. 7. 2018, aktualizováno: 27. 7. 2018 | Zdroj: euro.cz

Dávka státní sociální podpory v podobě porodného má rodinám s nízkými příjmy jednorázově přispět na náklady spojené s narozením potomka. Nárok se ovšem odvíjí od hranice příjmů v rodině.

Výše porodného činí 13 tisíc korun na první živě narozené dítě, při narození druhého živého dítěte je to 10 tisíc korun. Na další narozené děti už se porodné nedostává.

Nárok na porodné v roce 2018 

Nárok na porodné mají úplné rodiny, ale i matky samoživitelky a osoby, které si dítě převzaly do trvalé náhradní péče. Porodné dostanou pouze ty maminky a rodiny, jejichž čisté měsíční příjmy v kalendářním čtvrtletí předcházejícím narození dítěte byly nižší než 2,7násobek životního minima. Uvedený koeficient 2,7 platí v Česku od 1. ledna 2015, předtím byl od roku 2011 stanoven na hodnotě 2,4. Podmínkou pro získání porodného je trvalý pobyt rodičů na území České republiky. 

Výpočet porodného 

Před vlastním výpočtem je třeba vědět, že do součtu čistých příjmů se nezapočítává přídavek na dítě ani rodičovský příspěvek. Zohledňují se čisté výdělky ze zaměstnání a podnikání, podpora v nezaměstnanosti, nemocenské dávky, mateřská, důchody a některé sociální dávky. Nezáleží, jestli jsou rodiče manželé, pokud žijí ve společné domácnosti, považují se za rodinu a jejich příjmy se při posuzování nároku sečtou. Pro přiznání porodného se posuzují zpětně čisté příjmy za předešlé čtvrtletí před narozením dítěte. Rozhodující měsíční čistý příjem rodiny (nebo samoživitelky) pro přiznání porodného se pak spočítá jako průměr z předchozího kalendářního čtvrtletí. Pokud se tedy dítě narodilo například v červenci, tedy ve 3. kalendářním čtvrtletí, budou se počítat příjmy z dubna, května a června, které se vydělí třemi. 

Celý článek najdete zde: https://www.euro.cz/byznys/porodne-narok-vypocet-kalkulacka-zadost-formular-osvc-1414071

další zprávy z médií 

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS