Zobrazit menuSkrýt menu

Poporodní deprese se týká tisíců žen v České republice

Publikováno: 9. 10. 2020, aktualizováno: 9. 10. 2020 | Zdroj: vitalia.cz

Poporodní deprese se může rozvinout asi do roka po porodu. V České republice se ze 113 000 porodů za rok více než 70 000 žen ocitne v přechodném stavu poporodního splínu, další tisíce jsou ohroženy poporodní depresí.

Poporodní deprese – kdo ji vůbec v ČR řeší

Opravit zažitou představu, že maminka s miminkem je bezvýhradně spokojená bytost, protože právě prožívá nejšťastnější období života, a pomoci tomu, aby se ženy nestyděly s někým si o svých duševních stavech promluvit (a třeba zabránit něčemu horšímu, než je přechodný smutek). O to se zatím snaží jen pár lidí a organizací. Třeba  spolek Úsměv mámy , který se věnuje osvětovým aktivitám, organizuje svépomocné podpůrné skupiny v různých městech, propojuje ženy se zkušeností a snaží se vyjednávat o lepší systémové péči. A pak také  Národní ústav duševního zdraví , který v českých porodnicích postupně zavádí speciální screening, snaží se získat různé granty a provádět osvětu všude, kde je třeba. Včetně odborníků – gynekologů, psychiatrů. Postupně u nás zavést to, co je v jiných zemích běžné – nestarat se jen o tělesnou schránku ženy, ale i o její psychiku. Ta je totiž křehká a ovlivňuje všechno následné – dítě, jeho vývoj, rodinnou atmosféru. Dnes se koná  první odborná konference Duše mámy . První vlaštovka směrem k tomu, aby se „úsměv mámy“ objevil na každé ženské tváři.

Důležité je oddělit fakta od mýtů

Obava ze ztráty kojení, odebrání dítěte, pobytu v psychiatrickém zařízení nebo jen prosté nálepky „ona je blázen“ – to jsou jen některé z důvodů, kvůli nimž ženy často příliš dlouho čekají s vyhledáním odborné pomoci. Další fakta i časté omyly a mýty uvádíme níže v boxu. Mnohdy ale stačí k vyřešení potíží například ambulantní psychologická pomoc.

Významnou roli by měl sehrát partner, který ženu denně vidí, a může tak včas odhalit možná rizika. Racionálně také odhadnout, zda se jedná o momentální špatnou náladu kvůli jedné probdělé noci, nebo stav, který ženu třeba až paralyzuje po celé hodiny a dny. 

Celý text najdete zde: https://www.vitalia.cz/clanky/poporodni-deprese-se-tyka-tisicu-zen-v-ceske-republice/

 

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS