Zobrazit menuSkrýt menu

Poničené a staré učebnice. Na nové pomůcky chybí školám peníze

Publikováno: 18. 9. 2018, aktualizováno: 8. 10. 2018 | Zdroj: zpravy.idnes.cz

Rozpadlé, špinavé nebo roztrhané. Učebnice na českých školách jsou mnohdy ve velmi špatném stavu, přičemž důvodem je zejména nedostatek financí na nové materiály. Některé učebnice tak zůstávají v oběhu i desítky let. Na výměnu povětšinou děti nárok nemají.

Stát posílá školám peníze na pomůcky v rámci takzvaných ostatních neinvestičních výdajů (ONIV). Z těch ředitelé platí také nemocenskou, vzdělávání učitelů nebo cestovní náhrady. O tom, na co konkrétně finance využijí, rozhoduje vedení školy. Podle odhadů nakladatelství Fraus zbývá základním školám v posledních letech z ročních ONIV na učebnice celkově jen zhruba 300 milionů. To znamená jednu až dvě nové učebnice na žáka za rok. Jednu učebnici tedy vystřídá průměrně deset dětí, některé se "dědí" i dvacet let. "Za peníze od státu, které má základní škola na roční vybavení žáka učebnicemi (cca 300-350 Kč), byste si v knihkupectví koupili sotva jednu běžnou knihu," říká Vít Pátek z nakladatelství Fraus.

"Finance nám nedovolí nakupovat aktualizované a moderní učebnice. Jinak většinou dokupujeme do počtu a opravdu jen nové za ty zničené. Záleží na tom, jestli chceme například aktualizovat jazykové učebnice, to pak jdou částky do desetitisíců," říká ředitelka ZŠ Generála Klapálka v Kralupech nad Vltavou Michaela Gleichová. K výměně učebnic v její škole dochází, jen když na to zbudou peníze, což se ale podle Gleichové většinou neděje. "O nějakém systematickém kupování atraktivních knížek nemůže být řeč," dodává. Zvýšit objem prostředků na ONIV, a tím pádem zlepšit výbavu školními pomůckami, prý ministr školství Robert Plaga plánuje. "Dosažení tohoto cíle je ale závislé na možnostech státního rozpočtu a jednání s ministerstvem financí. Ministerstvo školství tento požadavek průběžně na ministerstvu financí uplatňuje, ale zatím se podařilo dosáhnout pouze navýšení prostředků na učební pomůcky pro speciální školství," sdělila iDNES.cz mluvčí resortu Jarmila Balážová.

Celý článek najdete zde: https://zpravy.idnes.cz/znicene-ucebnice-spatny-stav-skoly-nedostatek-penez-pcj-/domaci.aspx?c=A180910_113808_domaci_nub

další zprávy z médií

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS