Zobrazit menuSkrýt menu

Pojišťovny už nebudou přispívat na brýle. Příspěvěk dostanou jen děti do 14 let

Publikováno: 8. 5. 2019, aktualizováno: 8. 5. 2019 | Zdroj: lidovky.cz

Zdravotní pojišťovny od letošního srpna přestanou přispívat na brýle lidem starším 14 let, nebude už možné získat nejobyčejnější brýle zdarma. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) řekl, že přínos pro pacienty není zásadní, bude proto lepší použít peníze jinde. Informaci o ukončení příspěvku na brýle v úterý přinesl server Aktuálně.cz. Zdravotní pojišťovny ušetří stovky milionů korun ročně. Brýle nosí v Česku asi šest milionů lidí.

Podle ministra se na vyřazení úhrady brýlových obrub shodli při přípravě novely zákona o veřejném zdravotním pojištění zástupci České oftalmologické společnosti, Společenstva českých optiků a optometristů a zdravotních pojišťoven. "Všichni se shodli na tom, že ta úhrada je natolik nízká v kontextu toho, kolik brýle stojí, že to nedává úplně logiku a nepřináší to v konečném důsledku zásadní přínos pro pacienty. Že bude lépe peníze použít jinde, kde ten přínos bude větší," řekl Vojtěch při návštěvě Plzně.

Podle něj nemá smysl hradit 150 korun na brýle, které stojí několik tisíc korun. Připomněl že úhrady na brýle budou nadále vypláceny dětem a lidem s více než deseti dioptriemi. Poukazy na brýle pro dospělé budou lékaři vydávat do 31. července, do kdy je lze také uplatnit v optice. Pojišťovny loni přispěly na brýlové obruby dospělým více než 100 milionů korun, další desítky milionů platí za skla brýlí. Mluvčí Oborové zdravotní pojišťovny Jiří Sochor sdělil, že pojišťovna bude lidem i nadále na brýle přispívat prostřednictvím klientského systému výhod. Uspořené stovky milionů půjdou na jiné zdravotnické pomůcky.

Celý článek najdete zde: https://www.lidovky.cz/domov/aktualne-cz-zdravotni-pojistovny-od-srpna-prestanou-hradit-bryle.A190507_123402_ln_domov_ele

Související články na portálu Šance Dětem

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS