Zobrazit menuSkrýt menu

Počet dětí s cukrovkou je třikrát vyšší než před dvaceti lety

Publikováno: 10. 7. 2018, aktualizováno: 10. 7. 2018 | Zdroj: abctehotenstvi.cz

Diabetes 1. typu, který je možné léčit pomocí inzulínu, se objevuje u stále většího počtu dětí. Ukazuje se, že jde o trend, který se projevuje i v mnoha dalších evropských zemích. Skutečná příčina daného onemocnění doposud nebyla spolehlivě zjištěna, ale jednou z uvažovaných možností je tzv. hygienická hypotéza.

V současné době existují nepřímé důkazy, že pokud se imunitní systém v raném věku nesetkává s běžnými infekty, může selhat ve své hlavní roli rozpoznávání mezi vlastním a cizím a způsobit následně některé z autoimunitních onemocnění, jako je například diabetes 1. typu. "Čistota za každou cenu a neúměrný strach, aby se dítě něčím nenakazilo, pak pro něj mohou mít zcela opačný efekt," říká prof. MUDr. Zdeněk Šumník, Ph.D., vedoucí lékař Diabetologického centra Pediatrické kliniky 2. LF UK a FN Motol.

Diabetes neboli cukrovka v současné době postihuje přibližně každé pětisté české dítě. Nejčastějším typem je diabetes 1. typu, což je autoimunitní, na obezitě nezávislé onemocnění, které vyžaduje celoživotní léčbu inzulínem. To, že se cukrovka objevuje již v raném věku, představuje pro malého pacienta do budoucna opravdu závažný problém. Přibývá totiž těch, kteří prožijí prakticky celý život s diabetem, neobejdou se bez pravidelné aplikace inzulínu a je u nich větší pravděpodobnost pozdních komplikací, z nichž nejobávanější je postižení ledvin, očí a nervů.  

Celý článek najdete zde: https://www.abctehotenstvi.cz/txt/pocet-deti-s-cukrovkou-se-u-nas-za-poslednich-20-let-vic-nez-ztrojnasobil

další zprávy z médií

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS