Zobrazit menuSkrýt menu

Pětina mladých Čechů je ohrožena chudobou

Publikováno: 3. 9. 2018, aktualizováno: 3. 9. 2018 | Zdroj: frekvence1.cz

Více než pětině mladých od 18 do 30 let hrozí chudoba. V přepočtu by jich mohlo být kolem 300 000. Častěji jsou ohroženy ženy než muži.

Situace pro Čechy ve věku 18 až 30 let je stále obtížnější. Ukazuje to výzkum agentury Median pro Charitu ČR a katolickou církev, podle kterého je každý pátý z této skupiny ohrožený nějakou formou chudoby.

Problém se týká zejména dostupného bydlení. Založení rodiny je tak pro mnohé finančně komplikované a bez pomoci příbuzných se řada mladých vůbec neobejde. 

Nástupní platy mladých lidí nebývají vysoké a výdaje spojené s bydlením stále rostou. „Bez rodinné finanční injekce jsou začátky těžké. Dokonce finančně se spojují i rodiny budoucích manželů, aby se dvojici složily na byt,“ uvedl pro Právo finanční poradce František Macháček. 

„ Podle našeho průzkumu je celkem 20% mladých lidí ohroženo chudobou, přičemž navzdory obecným představám se nejedná o individuální selhání, ale z velké části za tím stojí společenské faktory, jako je rodinné zázemí, vzdělání, bydlení a dostupnost bydlení,“ uvedl Lukáš Curylo, ředitel Charity ČR pro web Katolická církev v České republice. 

Na budoucnost svých dětí naštěstí většina rodičů myslí s předstihem. Průzkum agentury Partners ukazuje, že tři čtvrtiny matek potomků ve věku 10 až 18 let pravidelně svému dítěti spoří a snaží se vytvořit finanční polštář, který mu jednou usnadní začátky dospělého života. 1 % rodičů koupí pro budoucí život potomka pozemek a 4 % koupí nemovitost. 

 

Celý článek najdete zde: https://www.frekvence1.cz/clanky/zpravy/petina-mladych-cechu-je-ohrozena-chudobou-bez-pomoci-rodiny-se-neobejdou.shtml

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS