Zobrazit menuSkrýt menu

Pět věcí, kterými rodiče ničí dětské nadšení pro sport

Publikováno: 30. 4. 2018, aktualizováno: 30. 4. 2018 | Zdroj: mojezdravi.cz

Příliš brzká specializace na jeden sport může vašemu dítěti pohyb znechutit.

Příliš časná specializace

Tohle je typický znak dnešní doby. Od raného věku - dvou, tří let tlačí rodiče děti do fotbalů, hokejů nebo je nutí držet tenisovou raketu. "Nedávají jim tak prostor seznámit se s různými pohybovými aktivitami a rozvíjet se všestranně. Dítě je odmalička otrokem až příliš jednostranně zaměřeného tréninku a v juniorském věku končí, protože ho sport přestává bavi t," říká Jana Boučková z populárního celorepublikového projektu Děti na startu, který se zaměřuje na všeobecnou pohybovou přípravu dětí předškolního a mladšího školního věku.

Specializace nejenže omezuje obecné pohybové schopnosti a dovednosti dětí, ale hlavně se kvůli ní vytrácí radost z pohybu. Přitom právě ta je základním předpokladem, aby dítě zajímal i v budoucnu. Děti jsou připravené věnovat se úžeji jednomu druhu sportu nejdříve od osmi let, někdy i déle.

Orientace na výkon

S přílišnou specializací často souvisí i tlak na výkon a výsledky. "Obecně bych byla opatrná se všemi sporty, které jsou doprovázené různými závody, soutěžemi a udělováním medailí. Ne každé dítě je přirozeně soutěživé a vyhledává situace, kdy je nutné hrát na body nebo prát se s časem," říká Štěpánka Štrougalová, majitelka plaveckého klubu Juklík.cz, s dodatkem, že nesoutěživé dítě automaticky neznamená dítě nesportovní, i když mnozí rodiče to právě takhle často berou."Opravdu jsou mezi námi děti, kterým sport jde, ale jen tak pro radost," upozorňuje.

Nekažte jim nadšení a zápal tím, že se jich vyptáváte na vzdálenosti, časy, body nebo že je hlásíte a ponoukáte na turnaje, kde vlastně vůbec být nechtějí. Když na nich pak selžou, budou mnohem blíž k tomu, aby se se sportem rozloučily.

Nutíme je do sportu, který baví nás, ne je

Když už své potomky specializovat chcete nebo když dorostou do věku osmi let, kdy už je specializace možná, vyberte jim sport nebo kroužek, který baví je samotné, a podporujte je v něm, jak je to možné. "Zní to jako banální rada, ale často jako rodiče děláme pravý opak, tedy vybíráme jim sport, který si myslíme, že by je bavit měl; buď třeba proto, že kdysi bavil nebo baví nás samotné, nebo že je aktuálně v módě, případně se odehrává v lokalitě, která nám s ohledem na dopravu vyhovuje, a podobně," říká Kristýna Přibylová, zakladatelka dětských tělocvičen Monkey's Gym. Jenže když dítě dělá sport jenom kvůli rodičům, pak je zřejmé, že ho hlavně ve vyšším věku dělá s odporem a končí s ním okamžitě, kdy může rozhodovat samo o sobě.

Celý článek najdete na: https://www.mojezdravi.cz/zdravi-deti/pet-veci-kterymi-rodice-nici-detske-nadseni-pro-sport-2542.html

další zprávy z médií

 

 

 

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS