Zobrazit menuSkrýt menu

Pedofilové potřebují léčbu, ne lynč, varuje před veřejným registrem sexuálních násilníků sexuolog

Publikováno: 12. 1. 2018, aktualizováno: 12. 1. 2018 | Zdroj: rozhlas.cz

Polsko má jako jedna z mála demokratických zemí světa veřejně dostupný registr sexuálních násilníků. Každý si může na internetu najít jméno, příjmení, fotografii i aktuální bydliště pedofilů nebo pachatelů zvláště krutých sexuálních napadení. Polská sexuologická společnost ale varuje, že zveřejnění těchto údajů zkomplikuje terapii, a lidi proto neochrání. "Jsem proti registru, který by byl veřejný. To, co dělá Polsko, je odklon demokratických principů a lidských práv," uvedl v pořadu Pro a proti sexuolog Ondřej Trojan.

Podle něj takový veřejně přístupný registr nemá žádný pozitivní význam. "V Americe je od roku 1947, v Kalifornii od 90. let, ale neprokázalo se ani o píď snížení výskytu sexuálně zneužitých nebo sexuálních trestných činů proti dětem, naopak to vedlo k řadě tragédii a nedorozumění."
"Organizacím by měl stačit výpis z trestního rejstříku. Navíc, pokud je někdo pedofil a transformuje svoje touhy po dětech v práci s nimi, tak je to vlastně ušlechtilá činnost."

Sexuolog připomněl, že existuje opis a výpis trestního rejstříku. "V trestním rejstříku trestné činy zůstávají, ale ve výpisu se po určité době mohou zahladit, pokud o to dotyčný požádá. Záznam ale zůstává, a je dostupný například policistům."

Trojan varoval, že prolomení bariéry důvěrnosti je nebezpečné. "To by se každý mohl všechno dozvědět o někom. Pak se tedy dohodněme, že všichni pachatelé trestného činu budou někde zveřejněni, protože víc dětí určitě zabijí opilí řidiči než pedofilové."
"Pranýřování zrušil už císař Josef II. na přelomu 18. a 19. století. Jestliže se dozvím, že ten a ten je pedofil, tak by to stejně vedlo k tomu, že by si na něj někdo počíhal a chtěl si to s ním vyřídit. Tak ale v demokratických a rozvinutých zemích spravedlnost nefunguje," upozorňuje sexuolog.

Psycholog Jeroným Klimeš registr podobný polskému také nedoporučuje. "Tedy aby si každý soused mohl najít něco o svém sousedovi." "Máme ale problémy, že se sexuální násilníci sdružují do skupin a pak se zkoušejí protlačit třeba skrz náhradní rodinnou péči, do skautských oddílů, do škol nebo dětských domovů."
"Jakmile někdo ví, že má tento problém a musí si vyžádat od lékaře svolení k práci s dětmi, budeme mít turistiku po doktorech. Pedofil jich obejde deset, až jednoho ukecá. Pak přijde s tím jedním schválením, a ne s devíti zamítnutími. "

Celý článek k přečtení na http://www.rozhlas.cz/plus/proaproti/_zprava/pedofilove-potrebuji-lecbu-ne-lync-varuje-pred-verejnym-registrem-sexualnich-nasilniku-sexuolog--1780243

další zprávy z médií

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS