Zobrazit menuSkrýt menu

Pediatři stárnou, lékařská péče o děti je ohrožena

Publikováno: 3. 4. 2018, aktualizováno: 3. 4. 2018 | Zdroj: denik.cz

V české metropoli chybí dětští lékaři. Ale sehnat pediatra je obtížné prakticky v celé České republice.

Mnoho pediatrů již nepřijímá nové pacienty a ordinace pro děti pomalu ubývají. Dostupnost zdravotní péče do budoucna ohrožuje i vysoký věk dětských praktických lékařů, velká část z nich již dosáhla nebo v několika letech dosáhne důchodového věku. Praktických lékařů pro děti a dorost je málo v Praze i celé České republice, s největšími problémy se potýkají odlehlejší regiony. K ideálu má daleko i věkové složení, kdy 43 procent pediatrů v Praze a ve Středočeském kraji je ve věku mezi 60 a 69 lety, dalším devíti procentům z nich je dokonce přes sedmdesát let. Podobně jako u Jeleny Strnadové se u nich proto dá očekávat brzký odchod do důchodu.

„Hlavní problém vidíme v novelizaci zákona o vzdělávání a ve sloučení oboru klinický pediatr a praktický lékař pro děti a dorost do jednoho všeobjímajícího oboru pediatrie, který ve své podstatě naprosto změnil podmínky pro další fungování praktického lékařství pro děti a dorost,” myslí si Jana Kulhánková, místopředsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost. Ministerstvo zdravotnictví si podle jeho mluvčí Gabriely Štěpanyové od sloučení oborů slibuje zájem studentů. Má možnost je nalákat, aby pracovali zároveň v nemocnicích i v soukromé praxi.

S tím ale Kulhánková nesouhlasí: „Pokud se někteří politici domnívali, že po sloučení obou oborů stoupne počet lékařů oboru pediatrie, pak se hluboce mýlili. Situace se navíc zhoršila v tom, že místo čtyř let vzdělávání se toto prodloužilo o půl roku, což výrazně ovlivnilo dynamicky se rozvíjející obor,“ vysvětlila za dětské pediatry Kulhánková. V pediatrických oborech přitom jde již o druhou změnu během posledních patnácti let.

Celý článek najdete na: https://prazsky.denik.cz/z-regionu/pediatri-starnou-lekarska-pece-o-deti-je-ohrozena-20180331.html

další zprávy z médií

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS