Zobrazit menuSkrýt menu

Osmi procentům školáků hrozí závislost na sociálních sítích

Publikováno: 30. 5. 2019, aktualizováno: 30. 5. 2019 | Zdroj: novinky.cz

Zhruba osmi procentům českých školáků mezi 11 a 15 lety hrozí závislost na sociálních sítích. Řadí se mezi problematické uživatele, kteří jsou téměř pořád on-line a jsou ochotní kvůli tomu rezignovat na všechny další aktivity včetně domácích a školních povinností nebo se pohádat se svými rodiči. Vyplývá to z výzkumu Mladí Češi na sítích Univerzity Palackého, do které se zapojilo 230 škol a 13 tisíc žáků.

Problémoví uživatelé mají nejnižší úroveň životní spokojenosti, hrozí u nich nejvyšší riziko depresí a šikany. Těší se malé podpoře vrstevníků a mají sklon k požívání návykových látek. Nejvíce problémových je v Jihočeském kraji, kde je jejich zastoupení dvakrát vyšší než v Královéhradeckém kraji.

Klíčová změna ve využívání sociálních sítí nastává mezi 11. a 13. rokem, kdy letí prudce nahoru intenzita on-line života dětí. Většímu riziku problémového užívání sociálních sítí čelí dívky. Zatímco v 11 letech je v problémech pět procent dívek, ve 13 letech má problémy 12 procent z nich.

"U chlapců není situace tak razantní. Nůžky mezi oběma pohlavími se navíc s věkem nadále rozevírají. Dívky jsou zkrátka statisticky ve výrazně vyšším riziku problémového užívání sociálních sítí než chlapci," uvedl vedoucí výzkumného týmu Univerzity Palackého Michal Kalman.

Netolismus je rizikový 

Podle národní protidrogové koordinátorky Jarmily Vedralové se rizikové užívání nových technologií dětmi a mládeží někdy označuje jako netolismus, v širším kontextu se používá termín nelátková závislost. "Jde bezesporu o závislost, kterou je třeba řešit. Lidé se mohou obrátit například na dětské nebo dorostové ambulance, už nyní víme, že děti s problémem závislosti na internetu nebo hrách tvoří velkou část jejich klientů," dodala.

Celý článek najdete zde: https://www.novinky.cz/internet-a-pc/505883-osmi-procentum-skolaku-hrozi-zavislost-na-socialnich-sitich.html

 

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS