Zobrazit menuSkrýt menu

Opíjejí se už dvanáctileté děti a rodičům to nevadí.

Publikováno: 23. 8. 2018, aktualizováno: 24. 8. 2018 | Zdroj: vitalia.cz

České bary a herny čekají do konce roku celostátní policejní kontroly zakázu prodeje alkoholu mladistvým a hazardního hraní. Preventivní akce je zaměřena zejména na děti. Průměrný věk první zkušenost s opilostí je totiž v Česku 12 let.

V obchodech nebývá věk kontrolován a i tvrdý alkohol si klidně koupí šestnáctiletá dívka. Těžko se pak divit, že první kocovinu dnešní děti zažívají už ve dvanácti. Zatrhnout prodej alkoholu a cigaret mladistvým a dětem má akce HAD 2018, která začíná už poslední srpnové pondělí.

V pondělí 27. srpna 2018 začne čtvrtá preventivní akce s názvem HAD 2018 (Hazard, alkohol a děti). Policie ČR s dalšími kontrolními orgány vyrazí do barů, heren a restauračních zařízení po celé naší zemi, kde budou kontrolovat zejména dodržování zákazu prodeje a podávání alkoholu, cigaret, nelegálních drog a dodržování zákazu umožnit hazardní hraní dětem (do 18 let věku). „Cílem akce je především prevence, tedy předcházení protiprávního jednání na úseku patologických jevů u dětí, spolupráce s provozovateli restauračních zařízení nad dodržováním platné legislativy a také osvěta,“ vysvětluje brig. gen. Martin Vondrášek, první náměstek policejního prezidenta.

Zdá se vám takový „zátah“ zbytečný, považujete ho jen za „další házení klacků pod restauratérské nohy“? Nebagatelizujme fakta. „V riziku závislosti na alkoholu je přes milion obyvatel České republiky, přičemž přes 600 tisíc z nich konzumuje alkohol denně ve větším množství. Přes půl milionu lidí se pak běžně pohybuje v riziku rozvoje závislosti na hazardním hraní. Tolerance společnosti vůči alkoholu, hazardnímu hraní, ale i tabáku je vysoká. Průměrný věk první zkušenosti s opilostí v dětském věku je 12 let. Je skutečně na čase s tím něco udělat,“ říká Jarmila Vedralová, národní protidrogová koordinátorka, s tím, že je přesvědčena, že realizované preventivní kampaně ve spolupráci s policií alespoň částečně přispěly ke snížení konzumace alkoholu dětmi u nás.

Do konce roku projde kontrolou na tři tisíce podniků

Místa, kam Policie v rámci akce HAD 2018 zamíří, jsou zpravidla vytipovaná na základě poznatků z běžného výkonu služby, vybrána ale mohou být i dle aktuální bezpečnostní situace nebo podnětů veřejnosti. Ve třech vlnách, z nichž každá bude trvat nejméně týden, bude do konce roku 2018 zkontrolováno kolem tří tisíc provozoven. Na akci se budou podílet tři až čtyři tisíce policistů, tedy stejně jako v letech minulých.

 

Celý článek najdete zde: https://www.vitalia.cz/clanky/opijeji-se-uz-dvanactilete-deti-a-rodicum-to-nevadi/

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS