Zobrazit menuSkrýt menu

Omezení inkluze na školách? Experti jsou pro

Publikováno: 17. 9. 2018, aktualizováno: 17. 9. 2018 | Zdroj: echo24.cz

Odborníci na školství se při jednání s prezidentem Milošem Zemanem shodli, že v rámci inkluzivního vzdělávání by mělo dojít k určitým změnám. Týkat se mají například častějšího sdílení asistentů mezi více žáky a celkově efektivnějšího využívání financí.

Jednání se kromě ministra školství Roberta Plagy (ANO) zúčastnil i jeho předchůdce Stanislav Štěch (za ČSSD). Plaga na konci srpna v rozhovoru s ČTK uvedl, že handicapovaní žáci se speciálními vzdělávacími potřebami by v budoucnu v běžných školách měli častěji sdílet jednoho asistenta pedagoga. Ministerstvo by podle něj do podzimu mohlo dokončit návrh změn ve vyhlášce o společném vzdělávání ve školách, které připravuje na základě věcné a finanční analýzy dosavadního fungování inkluze. "Samozřejmě jsou diagnózy, kdy asistent pedagoga je přímo u jednoho dítěte," dodal Plaga, ale sdílení asistentů a zlepšení jejich kvality je podle něj cestou.

Revizi společného vzdělávání avizoval Plaga už při svém nástupu do funkce loni v prosinci. Podle něj je třeba mimo jiné zefektivnit využívání peněz na různé pomůcky včetně asistentů pedagoga. Vyhláška o společném vzdělávání dětí ve školách platí od září 2016. Její schválení tehdy vyvolalo bouřlivé diskuse, i když většina zdravotně postižených nebo jinak znevýhodněných dětí měla nárok na docházku do běžné školy od roku 2005. Výjimkou byly hlavně děti s lehkým mentálním postižením, které se vzdělávaly převážně odděleně. Na inkluzi by příští rok měly jít asi čtyři miliardy korun. Letošní rozpočet počítal pro společné vzdělávání přibližně s dvěma miliardami, v průběhu roku na něj ale šly další peníze navíc, doplnil ministr. Plaga také uvedl, že speciální školství je nedílnou součástí školské soustavy, ale že je podfinancované. Hlasy, které mluví o zániku speciálních škol, nejsou podle něj pravdivé. V příštím roce je pro ně v návrhu rozpočtu vyčleněno kolem 800 milionů korun, dodal. 

Celý článek najdete zde: https://echo24.cz/a/S9BgF/inkluze-na-skolach-by-se-mela-omezit-rozhodl-tym-expertu

další zprávy z médií

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS