Zobrazit menuSkrýt menu

Ombudsmanka: Služby pro autisty jsou v Česku nedostatečné. Rodiny je zoufale potřebují

Publikováno: 23. 11. 2018, aktualizováno: 25. 11. 2018 | Zdroj: CT24.cz

Najít sociální službu pro autistického člověka je velmi komplikované, v některých krajích nemožné, zjistila v celostátním průzkumu kancelář ombudsmanky Anny Šabatové. Rodiny musejí hledat po celé zemi, a to přesto, že se Česko zavázalo, že zajistí lidem se zdravotním postižením časově i finančně dostupné služby.

Ombudsmanka formulovala sérii doporučení pro zlepšení situace, zpracovala také informační materiál pro rodiny. Podle výsledků celostátního průzkumu kanceláře Veřejného ochránce práv chybí ve městech raná péče, stacionářeodlehčovací službynebo jsou kapacitně naplněné. "Z pohledu rodin je to, jako kdyby služba neexistovala. Nedostatky jsou také v informační a poradenské podpoře. Situace rodin není mnohdy řešena komplexně," upozornila Anna Šabatová. 

Kancelář ombudsmanky v průzkumu hledala vhodnou službu pro dva modelové klientyautismem s problematickým chováním, dítě a dospělého. Dotazovala se ve více než čtyřech stovkách zařízení sociálních služeb. "Situace napříč kraji se liší. Pro modelového dětského autistu nebylo žádné zařízení v Karlovarském, Plzeňském a Zlínském kraji, pro dospělého v Ústeckém a Karlovarském. I jinde jsou však kapacity prakticky naplněné," řekla vedoucí Odboru ochrany práv osob se zdravotním postižením Romana Jakešová.

Diagnostikovaných autistů v populaci přibývá. V současnosti připadají jeden až dva případy poruch autistického spektra na sto lidí. Rodiče dětí i dospělých těžkých autistů se na ombudsmanku v posledních letech obraceli a žádali o radu nebo pomoc se zajištěním sociálníslužby. Často poukazovali na to, že služba buď v regionu vůbec není, anebo je dlouhodobě nedostupná. 

 

Celý článek najdete zde: 

https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/2658962-ombudsmanka-sluzby-pro-autisty-jsou-v-cesku-nedostatecne-rodiny-je-zoufale-potrebuji

 

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS