Zobrazit menuSkrýt menu

Od narození prvního „dítěte ze zkumavky“ uběhlo čtyřicet let

Publikováno: 25. 7. 2018, aktualizováno: 27. 7. 2018 | Zdroj: echo24.cz

Angličanka Louise Brownová byla prvním dítětem na světě, které se narodilo metodou in vitro (IVF). Stalo se tak přesně před čtyřiceti lety a od té doby se počet dětí počatých mimo tělo matky vyšplhal na šest milionů.

Lesley Brownová se devět let bez výsledku pokoušela otěhotnět. Embryolog Robert Edwards a gynekolog Patrick Stepto odebrali její vajíčko, oplodnili ho spermiemi manžela Johna a embryo vložili zpět do dělohy. Před čtyřiceti lety se narodila za pomoci císařského řezu zdravá dívka, Louise Brownová, která byla hned po narození pod přísným lékařským dohledem.  Ta se o způsobu, jakým byla přivedena na svět, dozvěděla ve svých čtyřech letech. "V tomto věku nevíte, jak se rodí děti. Až když se dostanete do školy a máte sexuální výchovu, trochu hledáte a pochopíte, že to je zvláštní a neobvyklé," řekla Mullinderová s tím, že vždycky věděla, že je jiná, ale nikdy kvůli tomu neměla žádné problémy. Stejným způsobem se narodila i Louisina o čtyři roky mladší sestra Natalie, která se narodila jako 40. dítě ze zkumavky na světě a v roce 1999 byla prvním dítětem narozeným metodou IVF, které porodilo vlastního potomka. 

Za posledních čtyřicet let se podle odhadů narodilo mimotělním oplodněním vajíčka přes šest milionů dětí. Metoda se brzy podařila uskutečnit i u nás. První dítě bylo v České republice tímto způsobem narozenu 4. listopadu 1982. 

Celý článek najdete zde: https://echo24.cz/a/SgDzX/prvni-dite-ze-zkumavky-slavi-ctyricitku-luise-brownova-ma-uz-sest-milionu-nasledovniku

další zprávy z médií

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS