Zobrazit menuSkrýt menu

Obrázky a hračky místo mříží. Zvláštní oddělení věznice funguje 15 let

Publikováno: 17. 5. 2018, aktualizováno: 17. 5. 2018 | Zdroj: jihlava.idnes.cz

Besídku pro pozvané hosty uspořádaly trestankyně s jejich malými dětmi z věznice ve Světlé nad Sázavou. Světelská věznice tak oslavila patnácté výročí specializovaného oddělení bez mříží, jediného v Česku.

Oslava se uskutečnila trošku se zpožděním. Oddělení pro výkon trestu matek malých dětí se otevíralo v říjnu 2002. „Dnes je to klenot českého vězeňství," říká bývalá ředitelka Vězeňské služby i světelské věznice Kamila Meclová.

Byla to právě ona, kdo dokázal zřízení takového oddělení z pozice šéfky Vězeňské služby prosadit. Inspiraci k tomu tato vystudovaná psycholožka našla v zahraničí.

„Žena, která má malé dítě, u nás do vězení může nastoupit, až když je dítěti jeden rok. Do té doby má odklad, pak musí dítě do dětského domova nebo náhradní péče. Jenže zrovna okolo jednoho roku věku jsou děti nejvíce fixované na matku. Právě v tomto věku měly děti o matku přijít a ta musela do kriminálu," vysvětluje Meclová.

Proto vzniklo specializované oddělení ve světelské věznici, kam mohou nastoupit matky společně se svými dětmi.

„Mohou o to požádat ty, kterým trest vyprší přibližně do čtyř let věku dítěte. Musí společně s ním z výkonu trestu i odejít," vysvětlila mluvčí světelské věznice Jana Rajdlová.

Celý článek najdete na: https://jihlava.idnes.cz/vysocina-svetla-nad-sazavou-veznice-trest-matky-deti-pd2-/jihlava-zpravy.aspx?c=A180515_144515_jihlava-zpravy_epsal

další zprávy z médií

 

 

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS