Zobrazit menuSkrýt menu

Obezita u dětí? Stále častější problém

Publikováno: 1. 10. 2018, aktualizováno: 1. 10. 2018 | Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz

Až čtyřicet procent dětí váží na konci základní školy více, než by mělo, uvádějí lékaři z fakultní nemocnice v Brně. Na vině je zejména nezdravé stravování a chybějící pohyb. Před dvaceti lety se přitom počet obézních dětí pohyboval kolem čtyř procent.

Podle údajů předního dětského diabetologa Zlatka Marinova vychází ze základní školy s nadváhou 25 procent dětí a 14 procent má vyloženě problémy s obezitou. Na vině je především špatný životní styl a strava, ale způsobit to mohou i nemoci, léky, geny i psychické problémy. Jestli jde o nadváhu, či obezitu lze vyvodit z Indexu tělesné hmotnosti. Tento vzorec, jiný pro děti a dospělé, ale zobecňuje a zjednodušuje výpočet, a nemusí tak platit pro každého.

Radostné nejsou ani následky. "Může to způsobovat zdravotní problémy, psychické, děti mohou být šikanované a vyčleněné z kolektivu," konstatuje lékařka dětské obezitologické ambulance v Brně Jana Šťastná. Ročně do ambulance docházejí desítky dětí. "Je potřeba spolupráce obezitologů, kardiologů – kvůli možným problémům se srdcem, nutričních poradců, ale také psychologů," vysvětluje Šťastná. Podle ní je potřeba nastavit vhodné stravování, které by mělo být pětkrát za den ve správném poměru cukrů, tuků a bílkovin, což se určuje u každého jedince individuálně. Současně je třeba dát pozor, aby například mladé slečny s nadváhou nespadly do problémů s poruchou příjmu potravy, a nezačaly trpět bulimií nebo anorexií. K hubnutí je nutné přidat i pohyb. Například desetiletí žáci by podle 35 let starých norem měli skočit jeden a půl metru. Když se ale v roce 1983 naposledy plošně zdatnost testovala, splnila limit polovina chlapců, dnes je to běžně mnohdy jen každý třetí.

Celý článek najdete zde: https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/2608538-obeznich-deti-pribyva-chybi-jim-hlavne-pohyb-a-spravna-strava

další zprávy z médií

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS