Zobrazit menuSkrýt menu

O adopci i pěstounství lidé zájem mají. Chybí jim však informace

Publikováno: 12. 11. 2018, aktualizováno: 12. 11. 2018 | Zdroj: irozhlas.cz

Češi by měli chuť se do náhradní rodinné péče zapojit, ale nemají jasno v jejích podobách, ukázal průzkum agentury Median. Nejasnosti panují i kolem toho, co dané formy péče obnášejí. Určitou komplikací může být pro řadu lidí také náročnost a dlouhodobost celého procesu.

Průzkum ukázal, že o dlouhodobém pěstounství nebo adopci uvažuje - po vychování svého vlastního dítěte - skoro každý třetí Čech. Právě nedostatek informací o problematice je ale odrazuje, vysvětlil Radiožurnálu sociolog agentury Daniel Prokop. "Překážkou je jednak předpokládaná složitost procesu získání dítěte, jednak nízké povědomí o tom, jak postupovat a na koho se obrátit. Roli hraje i obava z vlastního selhání a pro nezanedbatelnou menšinu i to, že by neměli peníze na to dítě vychovat," řekl. Při adopci se lidé stávají právoplatnými rodiči osvojeného dítětePěstounství oproti tomu znamená, že se o opuštěné dítě nějaký čas budou starat. Právně ale dítě není volné. Podle toho, jak dlouho je dítě u náhradních rodičů, se pak rozlišuje přechodná pěstounskápéče nebo dlouhodobá. Zatímco přechodná pěstounská péče trvá maximálně rok, dlouhodobí pěstouni se můžou o dítě starat několik let nebo až do jeho plnoletosti. V péči mají děti, které nejsou právně volné, což znamená, že je nemůže nikdo adoptovat.

Podle Anny Krbcové z Asociace Dítě a rodina je proces osvojení dítěte či jeho umístění do pěstounské péče komplikovaný. Zájemce se nejprve musí nahlásit na sociálním odboru v místě bydliště, sociální pracovnice o něm vypracuje posudek i na základě návštěvy u něj doma. Pak musí projít psychologickým testem a kurzy, které má v kompetenci krajský úřad. Teprve potom kraj rozhodne, jestli se pěstounem nebo osvojitelem stane. Takový postup ukládá zákon, v praxi se ale liší kraj od kraje. "Kraje si pravidla přizpůsobují své situaci. Zvyšuje to nepřehlednost a nejistotu pro žadatele. Odlišnosti jsou například ve lhůtách, jak dlouho musí zájemce čekat, než nastoupí do kurzu příprav - některé kraje organizují dvakrát ročně, některé mnohem častěji. Může se lišit také metodika příprav nebo psychologické testy," říká Krbcová a dodává, že chybí i dostatečná propagace náhradní rodinné péče.

"Některé kraje, například Moravskoslezský, vedou osvětovou kampaň, v jiných nic takového neprobíhá. Vše záleží na nastavení kraje a tom, zda upřednostňuje náhradní rodinnou péči před tou ústavní v dětských domovech. Chybí také celorepubliková kampaň ze strany státu." Ministerstvo práce ale podle slov své mluvčí Barbary Hanousek Eckhardové celostátní kampaň připravuje. Personálně také spolupracuje přímo s jednotlivými kraji, které mají adopce a pěstounskou péči na starosti.

Celý článek najdete zde: https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/pruzkum-median-adopce-pestounska-pece_1811091400_zlo

další zprávy z médií

Související články na portálu Šance Dětem

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS