Zobrazit menuSkrýt menu

Novopečení tátové mohou čerpat placenou otcovskou dovolenou

Publikováno: 8. 1. 2018, aktualizováno: 8. 1. 2018 | Zdroj: novinky.cz

Od února začne platit nová dávka ze systému nemocenského pojištění, která má za cíl pomoci novopečeným rodičům s péčí o dítě. Jedná se o tzv. otcovskou dovolenou, kdy čerstvý otec dítěte bude mít nárok na týden placeného volna po porodu své partnerky.

Prvním lednem 2018 nabyla účinnosti novela zákona o nemocenském pojištění. Součástí zákona je i nová dávka, tzv. otcovská dovolená, která novopečeným otcům umožní zůstat doma s čerstvě narozeným miminkem a pomoci tak své partnerce v době šestinedělí.

Otcovská trvá týden

Nárok na čerpání otcovské dovolené mají všichni otcové (zaměstnanci i osoby samostatně výdělečně činné), kteří si bez přerušení platili před nástupem na otcovskou nemocenské pojištění. Muž, který bude chtít dávku čerpat, zároveň musí být v matrice zapsán jako otec dítěte. Čerpat otcovskou bude moci i muž, který dítě mladší sedmi let adoptoval či se stal jeho pěstounem.

Otcovská dovolená bude trvat jen týden a otec dítěte na ni bude muset nastoupit v době šestinedělí matky dítěte, tedy nejdéle do šesti týdnů ode dne porodu nebo ode dne převzetí dítěte do péče. Pokud například žena porodí dítě 10. ledna 2018, musí jeho otec čerpat týdenní otcovskou dovolenou nejpozději do 21. února 2018. Zároveň platí, že otec nesmí otcovskou ani přerušit, ani si ji rozdělit.

 

Celý článek k přečtení na https://www.novinky.cz/finance/457818-novopeceni-tatove-mohou-cerpat-placenou-otcovskou-dovolenou.html

další zprávy z médií

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS