Zobrazit menuSkrýt menu

Novela exekučního řádu by měla pomoci nezletilým dlužníkům

Publikováno: 28. 3. 2019, aktualizováno: 13. 8. 2020 | Zdroj: info.cz

Nových exekucí sice meziročně ubylo, ale stále se s nimi podle odhadů Exekutorské komory v Česku potýká přes 770 tisíc dlužníků. Mezi nimi jsou i děti a nezletilí, kteří tak do dospělosti často vinou rodičů vstupují s vysokými dluhy. Jejich ochranu by měla zvýšit chystaná novela exekučního řádu, která by už brzy měla být ve sněmovně. 

Loni sice klesl počet nově zahájených exekucí a naopak přibylo těch ukončených, ale stále se s nimi potýká tři čtvrtě milionu Čechů. Mnozí jich mají hned několik, a počet exekucí jako takových proto přesahuje 4,5 milionu. Mezi tím vším se pak vyjímají případy nezletilých včetně nemluvňat. Ti většinou doplácejí na chyby svých rodičů, kteří za ně nezaplatili – v minulosti nejčastěji za svoz komunálního odpadu. Známý je případ dívky, za kterou její matka několik let neplatila příslušné poplatky a ani nepřebírala jako zákonná zástupkyně výzvy a následně soudní písemnosti. Když dcera dospěla, zjistila, že je v exekuci, na jejíž úhradu se jí začaly strhávat peníze ze mzdy. Řešil to Nejvyšší správní soud a exekucemi se na jeho podnět zabýval i soud ústavní, který se dcery-dlužnice zastal a shledal tuto kdysi běžnou praxi za protiústavní.

Přestože tento důvod exekucí po zásahu soudu pominul, exekuce stále trápí tisíce nezletilých. Změnit to má novela exekučního řádu, jejímž předkladatelem je poslanec KDU-ČSL Marek Výborný. "Je nemravné, aby mladý člověk začínal svůj dospělý život s exekucemi, obzvláště když sám ani nijak nezavinil jejich vznik. Nikdo by neměl být takto trestán za to, že jeho rodiče neplní své povinnosti," říká poslanec pro INFO.CZ. "Zároveň se momentálně zabýváme složitou otázkou, jak vše upravit tak, aby rodiče zvýšené ochrany dětí nezneužívali a cíleně nedělali dluhy, které se budou tvářit, že jsou na potomky," dodává. Tématem exekucí nezletilých se podle Výborného aktivně zabývají například i poslanci Patrik Nacher z hnutí ANO a Kateřina Valachová z ČSSD. "Je vidět, že napříč stranami téma rezonuje. Teď ladíme, aby návrh prošel v co nejlepší formě a s co nejširší podporou," popsal. 

O co v poslaneckém návrhu konkrétně jde? Předloha by zavedla pravidlo, že dluhy dětí (třeba za jízdné) do 15 let věku by přecházely na rodiče či zákonné zástupce, pokud to po nich lze spravedlivě požadovat. "Což je důležitý korektiv zabraňující zneužití této úpravy," doplňuje k tomu odborník na problematiku exekucí a oddlužení Vilém Anzenbacher, který se na přípravě návrhu novely podílí. "V případě nezletilých od 15 do 18 let by pak zákonní zástupci odpovídali za jejich dluhy jen v podstatně zúžené množině případů. Musíme vždy myslet na vyváženost úpravy, abychom přespříliš neomezili nezletilé a nezpůsobili problém jinde" přibližuje Anzenbacher další změnu. 

Celý článek najdete zde: https://www.info.cz/pravo/trendy/do-dospelosti-s-exekuci-na-krku-poslanci-chteji-nezletilym-dluznikum-zmenit-zivot.

Související články na portálu Šance Dětem

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS