Zobrazit menuSkrýt menu

Nevzali nás do školky, to si asi pěkně připlatíme

Publikováno: 25. 6. 2019, aktualizováno: 25. 6. 2019 | Zdroj: mfdnes.cz

Dětí je hodně, školky ve Středních Čechách nestačí pobrat všechny zájemce. Kdo nemá pro dítě školku, může si najít paní na hlídání. V kraji jsou k dispozici také dětské skupiny.

STŘEDNÍ ČECHY

Terezce budou tři roky v prosinci. V letošním školním roce docházela dva dny do soukromé Mateřské školy v Mladé Boleslavi. Od září už bude chodit do spádové školky v Bakově nad Jizerou. "Podali jsme přihlášku a vzali nás, tak jsem ráda," říká Terezčina maminka Kateřina Pátková. Ne všichni  rodiče však mají to štěstí, že jejich žádosti skončí úspěchem. Odmítnutých jsou dle zjištění MF DNES ve většině měst v kraji desítky. Je ovšem třeba upozornit, že velké procento zamítnutých žádostí se týká dětí, kterým ještě nebyly tři roky. Praxe je taková, že MŠ dávají přednost dětem, které mají bydliště v jejich spádovém obvodu, a vždy musí přijmout předškoláky.

Rodičům  tak až na výjimky, kdy se nějaké místo uvolní v průběhu roku, nezbývá než čekat na další školkové přijímačky. Mateřské  školy  ve všech oslovených městech jsou většinou zcela plné, což je problém pro  rodiče, jejichž děti dosáhnou "školkového věku" tří let třeba na přelomu kalendářního roku. Místa pro ně nejsou a musí zůstat doma. Pokud tak po vyčerpání rodičovské nemohou učinit také otec nebo matka, musí rodina volit nákladnější varianty.  Zatímco v takzvaně státní školce zaplatí měsíčně za dítě něco mezi třemi až šesti stovkami korun a další relativně nízkou sumu za stravné, v soukromí je tomu jinak. Privátní zařízení obvykle požadují školkovné spíše v řádu několika tisíc korun.

Místo stovek tisíce za měsíc

Pravda je, že mezi soukromými zařízeními jsou mnohá, která nabízejí něco navíc. Třeba v Berouně mají školku, která s dětmi pracuje v duchu filozofie Marie Montessori. Cena tu začíná na zhruba pěti tisících za měsíc a při celotýdenní docházce se může vyšplhat až na jednou takovou částku.  Montessori program však nemusí vyhovovat každému. Pro větší spektrum rodičovstva jsou určené školky se zaměřením na cizí jazyky, z devadesáti procent jde o angličtinu. I tam se musí rodina připravit na větší průvan v kase. Na druhou stranu je pozitivem investice do vzdělání. A podobné je to i se  školami, které jsou zaměřené na sport, či dokonce umělecky. V módě jsou rovněž lesní školky, které upřednostňují zejména pobyt v přírodě. V kraji je jich hned několik, třeba Budka Kladno. Většinou jsou situovány do příměstských oblastí či blízkých obcí. Pro Příbramské je určená lesní školka Klabánek v obci Kozičín. I tam cena školkovného začíná na dvou tisících korun a za celotýdenní docházku zájemci měsíčně zaplatí více než čtyři tisíce. Pokud se tak matka nebo otec po rodičovské dovolené chtějí vrátit do práce, byť jen na dva dny v týdnu, musí si spočítat, zda se jim to vyplatí. Pro většinu rodin je situace byť jen půlročního čekání na státní, tedy levnější školku značným zásahem do rozpočtu. Navíc nabídek zkrácených úvazků je na tuzemském pracovním trhu stále málo.

"Když byly mé dvě děti malé, mohla jsem pracovat z domova. Mnoho mých známých takový přivýdělek hledalo marně," vzpomíná na období bez školky čtyřicetiletá Marcela, jejíž výhodou byla praxe v právním poradenství. To mohla na částečný úvazek provozovat, jak říká, klidně po večerech, když už děti spaly. Další možnost představují paní na hlídání. Jde o ženy, které se v předem dohodnuté dny postarají o dítě u vás doma. Výhodou je, že dítě zůstává ve známém prostředí. Zásadní je také důvěra nejen mezi hlídačkou a  rodiči , ale také "chůvou" a dítětem. "Šest let jsem pracovala jako chůva a starala jsem se o děti od miminka do školních let. Starala jsem se o chod domácnosti, úklid, zajištění péče o děti," představuje se na webu Hlídačky.cz Vlasta S. Své služby nabízí rodinám v Kladně a okolí za 70 korun na hodinu vždy od pondělí do středy.  Jisté je jedno. Zmiňovaná nabídka patří k těm nižším. Další hlídačky požadují 90, 100, a dokonce až 140 korun na hodinu. I v případě šestihodinové pracovní doby vyjde  rodiče  zajištění dítěte na 420 až 840 korun za den. Což je za měsíc suma, která se vyrovná a mnohde i překročí školkovné v privátních zařízeních. Napříč krajem se taxy za privátní hlídání příliš neliší, například v Benešově, Rakovníku i dalších městech jsou ceny velmi podobné jako v Kladně. Společným jmenovatelem hlídacích nabídek jsou buďto zkušené maminky, případně studentky učitelství.

Celý článek vyšel v MF DNES: http://zpravy.idnes.cz/mfdnes.asp

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS