Zobrazit menuSkrýt menu

Nešťastné dítě bývá útočné. Vyhoření může postihnout i naše potomky

Publikováno: 3. 5. 2019, aktualizováno: 3. 5. 2019 | Zdroj: 24zpravy.com

O syndromu vyhoření se se zpravidla hovoří v souvislosti s dospělými. U dětí se vyskytuje spíše dětská deprese, která se od „dospělého“ vyhoření liší.

Pojem syndrom vyhoření se používá převážně v souvislosti s prožitkem duševního vyčerpání z povolání, konstatuje psycholožka Jeanette Vrtková, která má ordinaci v brněnském centru Psychoprofi, kde se věnuje zejména psychoterapii dětí. „Za určitıch okolností se samozřejmě mohou s podobným prožíváním setkat i děti. Avšak jen v určitých aspektech. Dovedu si například představit nadějného mladého houslistu, který tráví hodiny denně cvičením na hudební nástroj a na jiné činnosti či koníčky mu nezbývá čas. Pak dochází k sociální izolaci dítěte a v důsledku jeho přetížení skutečně až k vyhoření. Podobná situace může nastat ve sportu, když se mladý sportovec bude věnovat každodenním tréninkům a sportovním soustředěním. Jde prostě o to, aby stále převažovala radost z koníčku nad výkonem,“ upozorňuje psycholožka Vrtková.

První příznaky syndromu vyhoření:

- Úzkost

- Nesoustředěnost

- Poruchy spánku

- Bolesti hlavy

- Zvýšený krevní tlak

- Stoupající nechuť k práci

Dodává, že spíše než se syndromem vyhoření se u dětí setkává s jejich přetížením. „To může vyústit až do psychosomatických obtíží, úzkostí, fóbií, sebepoškozování nebo diet. Všechny tyto obtíže mají zpravidla společného jmenovatele a tím je duševní nerovnováha. Pak samozřejmě je třeba hledat příčinu, která ji způsobuje,“ pokračuje Jeanette Vrtková. V poslední době jsou podle ní tyto problémy, které můžeme obecně shrnout jako dětské deprese, častější. K uvedeným příznakům dětské deprese by ještě Jeanette Vrtková přidala agresivitu. Nešťastné dítě bývá útočné, zvýšeně impulzivní a trpí nízkou sebekontrolou.

 

Celý článek najdete zde: http://www.24zpravy.com/relax/nestastne-dite-byva-utocne-vyhoreni-muze-postihnout-i-nase-potomky/317621-zpravy

 

Související články na portálu Šance dětem:

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS