Zobrazit menuSkrýt menu

Neposílejte plyšáky do dětských domovů, radši si sjednejte hostitelskou péči

Publikováno: 13. 6. 2019, aktualizováno: 13. 6. 2019 | Zdroj: rozhlas.cz

Už deset let kontroluje spolu s kolegy léčebny, domovy pro seniory, dětské domovy nebo i české věznice. Za tu dobu si ověřil, že péči nepotřebují jen klienti těchto zařízení, ale i jejich zaměstnanci, kterým hrozí vyhoření. Jaké jsou největší bolesti lidí, kteří nemají možnost svobodně rozhodovat o tom, kde budou žít?

Dětským domovům chybí společenská zakázka

Ke špatnému zacházení dochází podle Ondřeje Valy nejčastěji v zanedbání ošetřovatelské péče. I proto je důležité, že mohou pracovníci Úřadu ombudsmanky nahlédnout do zdravotní dokumentace klientů nebo s nimi hovořit o samotě.

„Zařízení navštěvujeme neohlášeně, preventivně a systematicky, tedy ne na základě stížností,“ zdůrazňuje Ondřej Vala s tím, že letos se kontroly zaměřují na dětská zařízení – dětské domovy a diagnostické ústavy. Co je podle něj jejich největší problém?

„Neexistuje základní společenské zadání, jak tato zařízení mají vypadat a co mají dělat. Je to jako loď bez kapitána. A zařízení jsou tudíž tak dobrá, jak dobří jsou jejich ředitelé,“ shrnuje Ondřej Vala.

Připravme děti na skutečný život

Děti v domově podle jeho zkušeností často nevědí, jak to v běžné rodině funguje. „Proto neposílejte plyšáky do dětských domovů, radši si sjednejte hostitelskou péči a vezměte si děti domů, kde jim dáte zažít pocit opravdové rodiny,“ říká Ondřej Vala. Domovy také podle něj chybují, když dětem neumožní vyzkoušet si základní sebeobsluhu, jako je možnost si uvařit, nebo mít nějakou zodpovědnost. Neustále je o ně postaráno. „Kolega se dokonce setkal dítětem, které nevědělo, že dospělí spí, protože přece ve dne i v noci je u něj někdo, kdo se stará a pečuje.“

 

Celý článek a rozhovor najdete zde: https://radiozurnal.rozhlas.cz/neposilejte-plysaky-do-detskych-domovu-radsi-si-sjednejte-hostitelskou-peci-7960927

 

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS