Zobrazit menuSkrýt menu

Nemůže dítě usnout? Klíčem je váš klid

Publikováno: 20. 3. 2018, aktualizováno: 21. 3. 2018 | Zdroj: babyweb.cz

Kontrolovaný pláč ani nechat miminko vyplakat nejsou žádné kouzelné metody, které dětem napraví spánek. Od dětí nás vzdalují a často mohou problémy v budoucnu prohloubit. Jaké chyby dělají rodiče při uspávání dětí?

„Zapomínáme, že děti nejsou stroje, které na začátku nějak naprogramujete, a pak fungují na 100 procent. Od spánku dětí máme pak příliš velká očekávání a zbytečně se pak společně trápíme," tvrdí Lenka Medvecová Tinková, spánková poradkyně, antropoložka a autorka blogu prosimspinkej.cz.

Měla vaše dcera potíže s usínáním? A jak spí teď?

Záleží na tom, jaká kultura by se na její usínání dívala. Podle amerických příruček asi potíže měla, protože neusínala sama po odložení do postýlky. Podle mnoha jiných zemí spala a usínala zcela normálně u maminky v náručí, někdy u kojení, někdy vedle mě, později u čtení a vyprávění pohádek. Samozřejmě byla období, kdy usínala déle a my hledali příčiny a nové rituály.

Narození dítěte přivede mnoho žen ke změně kariéry. Bylo to tak i u vás? Bylo narození dcery impulsem k založení stránek o uspávání dětí?
První dcerka mě inspirovala k hledání odpovědí na mnoho otázek, které jsem ke spánku měla. Ke psaní blogu mě pak přivedlo to, na co jsem přitom narážela. Všude jen samé výhrůžky, že pokud miminko nebude spát podle tabulky nebo harmonogramu, bude mít celoživotní spánkový problém. Nebo o tom, že prostě jediná cesta je vyplakání a kontrolovaný pláč, opouštění dítěte a učení ho na večerní usínání o samotě. Není to tak.

Žili jsme v té době v Anglii, kde je spousta „spánkových trenérů" doporučujících kontrolovaný pláč. A právě na těch workshopech bylo vidět, že to skutečně není žádné dlouhodobé řešení a hlavně to nefunguje v tolika procentech, která slibují. Začala jsem tedy hledat odpovědi v biologii, spánkové medicíně a antropologii. Ke psaní blogu jsem se rozhodla právě proto, aby rodiče, kteří nechtějí své dítě nechávat vybrečet nebo jej „trénovat" k samotě, měli i jiný zdroj. Chtěla jsem je podpořit, aby se nenechali vydírat a hledali si svoji cestu. Protože i bez stresu a pláče se dá dojít ke klidným nocím.

Celý článek k přečtení na: https://www.babyweb.cz/nemuze-dite-usnout-klicem-vas-klid

další zprávy z médií

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS