Zobrazit menuSkrýt menu

Někteří rodiče projevy autismu ignorují

Publikováno: 10. 9. 2018, aktualizováno: 10. 9. 2018 | Zdroj: irozhlas.cz

S diagnózou poruchy autistického spektra se v Česku oficiálně potýká celkem 11 600 lidí. Skutečné číslo ale může být podle odborníků výrazné vyšší. Pro další vývoj je rozhodující zejména včasná intervence a cílená práce s dítětem, přesto někteří rodiče vyčkávají a doufají, že z toho tzv. dítě vyroste.

S autistickými dětmi pracuje třeba terapeutka Lucie Kernerová. Všímá si, že někteří rodiče zvláštní chování svých potomků ignorují a na autismus se přijde zbytečně pozdě. "Rodiče to nechávají být. Říkají si, že to dítě má ještě čas. Nemluví, protože nechce. Nebo se všeobecně říká, že jsou kluci pomalejší. Tak to neřeší a čekají třeba až do čtvrtého roku věku, kdy jsou zvláštnosti znatelně viditelnější oproti zdravým dětem," vysvětluje. "Pokud se dítě nechá růst jako ‚dříví v lese‘, může být nebezpečné sobě a ostatním. Jakmile s dítětem začnete pracovat hned, máte zkrácenou práci." Autistické děti nereagují na své jméno nebo na pokyny od okolí, nevyhledávají náruč rodičů a často mají také stereotypní zájmy. Například řadí kostky podle velikosti nebo barev. "Alarmující by mělo být to, že dítě nechce matku v posteli, že se nechce přitulit," dodává terapeutka. 

Narůstajícího počtu lidí s poruchou autistického spektra si všímá i ministerstvo zdravotnictví. Podle vyhlášky, která platí od roku 2017, je součástí preventivní prohlídky u dětského lékaře také speciální dotazník. Rodiče ho vyplňují podle náměstka resortu Romana Prymuly v 18 měsících věku dítěte. "V současné době se používá dotazník M-Chat, který klade dvacet otázek, na které rodič odpovídá ANO, či NE. Otázky směřují k popisu chování dítěte v různých situacích. Čím dříve začneme s terapií, tím máme větší šanci onemocnění korigovat," přibližuje Radiožurnálu. Dotazník řeší oční kontakt dítěte nebo jeho zájem o ostatní vrstevníky. Rodiče odpovídají také na otázku, jestli měli někdy pocit, že je jejich dítě neslyšící, jestli jim syn nebo dcera oplatí úsměv nebo jestli dítě dělá neobvyklé pohyby prsty blízko svých očí.

Celý článek najdete zde: https://www.irozhlas.cz/zivotni-styl/zdravi/autiste-ministerstvo-zdravotnictvi-m-chart-matyho-svet_1809081031_kro

další zprávy z médií

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS