Zobrazit menuSkrýt menu

Nejistota v tom, co je správné – tým z Masarykovy univerzity zkoumal, jak se chovají současné matky

Publikováno: 30. 5. 2019, aktualizováno: 30. 5. 2019 | Zdroj: wave.rozhlas.cz

Tým z Institutu výzkumu dětí, mládeže a rodiny na Fakultě sociálních studií brněnské univerzity v rozsáhlé studii zjišťoval, jak generace lidí narozených po roce 1989 vnímá mateřství a rodičovství. Které trendy a jak je při výchově dětí ovlivňují, čeho se obávají, ale také na co si dávají pozor.

Výsledky několikaletého projektu shrnuli v knize, kterou právě vydává nakladatelství Munipress. Skupina psychologů se prostřednictvím dotazníku ptala žen od třetího trimestru těhotenství do tří let věku dítěte. Otázky se týkaly různých aspektů mateřství a rodičovství. Jak popisuje  server Masarykovy univerzity, v první vlně odpovědí měla studie skoro 1 200 respondentů a k tomu výzkumníci provedli i řadu osobních rozhovorů. Navázali tak na několik let starý výzkum z téhož institutu, který byl zaměřený na tehdy dospívající generaci. Z něj vyplynulo, že mladí lidé sice mají na rozdíl od svých rodičů mnoho porevolučních výhod a možností, se svobodou se ale zároveň pojí spoustu otázek a dilemat. Důsledkem toho je například pozdější vstup do manželství nebo odkládání rodičovství.

„V oblasti výchovy a péče o dítě nastal po revoluci velký boom, do Česka přišla spousta trendů. Zatímco v 80. letech byly na trhu jedna dvě příručky o péči o dítě, teď jsou jich desítky nebo stovky a mnohdy si navzájem protiřečí. Výsledkem je, že je daleko těžší se v péči vyznat a nepropadnout nejistotě, zda si rodič vybral správně,“ popisuje jedna z autorek studie Zuzana Masopustová.

Celý článek najdete zde:

https://wave.rozhlas.cz/nejistota-v-tom-co-je-spravne-tym-z-masarykovy-univerzity-zkoumal-jak-se-chovaji-7952097?fbclid=IwAR0aF0nrpEGtruS49931ESj0xb5hErY7kSFgl7VStzbHryXUjChFgHVJxeE

 

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS