Zobrazit menuSkrýt menu

Nejčastější prázdninová témata, která musí řešit samoživitelky

Publikováno: 25. 6. 2018, aktualizováno: 26. 6. 2018 | Zdroj: novinky.cz

Prázdniny jsou časem dětských táborů a dovolených, pro matky samoživitelky ale často i těžkým obdobím vyšších finančních výdajů a náročnější organizace aktivit pro dítě, které nechodí do školky. Tady je přehled pěti častých otázek a odpovědí, které musejí řešit.

1. Kdo mi přispěje na letní tábor?

Pořád ještě řešíte, jak ušetřit nějaké peníze, abyste mohla dítěti dopřát tábor? Možná zbytečně. Přispět vám na tábor může i zdravotní pojišťovna. Ta největší, VZP, sice letos příspěvek nenabízí, ale některé další poskytnou až 1200 korun na jedno dítě.

Příspěvky na letní tábory nabízejí také některé odborové svazy, pokud je jeden z rodičů členem. Občas dokonce obec nebo městská část.

Tak jako u kroužků, i v případě tábora můžete poprosit stát. Stačí vyplnit formulář žádosti o mimořádnou okamžitou pomoc, a pokud bude schválena, je uhrazen celý pobyt.

2. Kde je možné nechat o prázdninách pohlídat dítě?

Máte během prázdnin problém sehnat pro své děti hlídání, když budete v zaměstnání? Pro malé děti existuje řešení v podobě takzvaných dětských skupin. Jejich evidenci naleznete na stránkách MPSV a celá řada z nich funguje také o prázdninách. Díky EU jsou některé za určitých podmínek dokonce zdarma. Pro starší děti pak může být řešením vybrat některý z příměstských nebo městských táborů.

3. Mohu s dítětem do zahraničí bez souhlasu druhého rodiče?

Ne. K vycestování dětí do zahraničí je třeba souhlas obou rodičů, a to i v případě, kdy jsou děti svěřeny do výhradní péče. Jakkoli to zní bizarně, dokonce i ve státech Evropské unie po vás mohou chtít důkaz, že své vlastní dítě neunášíte. Tím důkazem je právě souhlas druhého z rodičů. Ještě složitější je situace u matek, které mají jiné příjmení než jejich potomek, nebo v případě, kdy cestují s dětmi prarodiče či známí. Ministerstvo zahraničí pro tyto případy připravilo formulář. "Podpisy na formuláři by měly být ověřeny oproti občanskému průkazu. To zvládnou udělat například na Czech Pointech za 30 korun za kus. Pokud chcete mít opravdu jistotu při cestách do vzdálenějších destinací, rozhodně doporučujeme zajistit úředně ověřený překlad povolení do anglického jazyka, ideálně s překladem rodného listu," zdůrazňuje Iveta Novotná, ředitelka programu VašeVýživné.cz. 

 

Celý článek najdete zde: https://www.novinky.cz/zena/deti/475796-nejcastejsi-prazdninova-temata-ktera-musi-resit-samozivitelky.html

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS